Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanım25 Otomobil amblemleri ve anlamları!

25 Otomobil amblemleri ve anlamları!

Çoğumuz bugün var olan araba amblemlerinin ve rozetlerinin çoğunu kolayca tanıyabilir ve bazılarınız en son modellerin performansları ve her türlü teknik özellikleri hakkında konuşabilir, ancak çok azı bu araba adlarının ve rozetlerinin arkasındaki anlamı gerçekten bilir. O zamanlar rastgele seçildiklerini düşünebilirsiniz, ancak çoğu zaman gelenek, folklor ve hatta bazı gizemleri içerirler.

Dünyanın en ünlü otomobil amblemleri ve anlamları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorduk, bu yüzden nereden geldiklerini ve gerçekte ne anlama geldiklerini öğrenmek için tüm büyük otomotiv adları, amblemleri ve markaları hakkında biraz araştırma yapmaya devam ettik.

İşte 25 araba amblemi ve anlamları (alfabetik sırayla)

25. Alfa Romeo

Tanınmış İtalyan otomobil markası Alfa Romeo, ülkesinin geleneğiyle dolu oldukça dramatik bir amblemi benimsemiştir. İtalyan ressam Romano Catteneo tarafından tasarlanan orijinal amblem, Biscione gibi Milano özelliklerini kullanıyor. Amblemin sağ tarafında 14. yüzyılda Milano hükümdarları olan Visconti’nin evini simgeliyor. Sol tarafta, beyaz bir arka plan üzerinde Milan kırmızı haçı var.

Rozet, 1918’de, İtalya krallığı için iki Savoy hanedanlığı düğümü boyunca ‘Alfa-Romeo Milano’ kelimelerinin göründüğü amblemi çevreleyen koyu mavi halkayı içerecek şekilde değiştirildi. 1925 yılı daha fazla değişiklik getirdi, bu da Alfa P2’nin Otomobil Dünya Şampiyonası’ndaki galibiyetini simgeleyen defnelerin eklenmesi anlamına geliyordu. 1945’te İtalya’nın monarşisi sona erdikten sonra Savoy düğümleri kaldırıldı.

Alfa Romeo’nun ambleminin şirketin pek bahsetmediği en tartışmalı kısmı, bir adamı yutan taçlı yılan. Sembol, görünüşe göre, Hıristiyanların Moors’u yendiği Haçlı Seferlerine atıfta bulunuyor, ancak onu çevreleyen sessizlik ve gizem bizi şaşırtıyor.

24. Aston Martin

1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kurulan ikonik İngiliz otomobil üreticisi Aston Martin, dünyanın en tanınmış spor otomobil markalarından biri ve markanın ününü artıran bir amblemi var. Kurucular, kendi otomobillerini üretme fikrine sahip olmadan önce Bamford & Martin mağazalarında Singer otomobilleri satıyorlardı.

Birkaç yıl sonra, adları, Martin’in adı ile Lionel Martin’in ara sıra eğlenerek sürüş yaptığı Buckinghamshire’daki Aston Clinton Hillclimb’in bir kombinasyonu olan Aston Martin Motors olarak değişti.

Aston Martin logosu zaman içinde gelişti, ancak aynı temel motifi, kanatları ve ifade ettikleri hızı korudu. Başlangıçta basit bir daire içinde üst üste bindirilmiş A ve M harfleri olan bu logo, 1927’de V şeklinde kanatlı bir logoya ve 1987’de modern versiyona dönüştü. Bugün, düz kanatları ve ön ve ortadaki Aston Martin adı onu en iyilerinden biri yapıyor. Bu günlerin en şık otomobil markası amblemleri.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar