Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaBilim550'den fazla çocuğun babası olduğu ortaya çıkan adama yasak geldi

550’den fazla çocuğun babası olduğu ortaya çıkan adama yasak geldi

Hollandalı bir adamın, dünya çapında 550’den fazla çocuğun babası olduğunun argüman edilmesinin akabinde, mahkemeler tarafından sperm bağışlamayı durdurması emredildi.

Basında Jonathan olarak isimlendirilen 41 yaşındaki adam, BBC News’in bildirdiğine nazaran 2007’den beri spermlerini doğurganlık kliniklerine bağışlıyor. 2017’de 100’den fazla çocuğu olduğu öğrenilince Hollanda’daki sperm kliniklerine bağış yapması yasaklandı. Fakat yakın tarihli bir hukuk davasının bulgularına nazaran, yurtdışındaki kliniklere, çevrimiçi reklam yoluyla tanıştığı insanlara ve milletlerarası hizmet sunan Hollanda sperm bankalarına bağış yapmaya devam etti.

Jonathan’ın avukatları, müvekkillerinin bu davranışının, çocuk sahibi olmak isteyen insanlara yardımcı olma isteğinden kaynaklandığını söylerken, mahkeme, artık “ailedeki çocukların, seçmedikleri yüzlerce üvey kardeşle büyük bir akrabalık ağının kesimi olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalan” aileler için bu bağışların makul bir biçimde olumsuz sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

Hollanda’da uygulanan yönergeler, sperm bağışçılarının en fazla 12 ailede en fazla 25 çocuk sahibi olmasına müsaade veriyor, lakin bağışçılar spermlerini milletlerarası olarak bağış yapabildiklerinde, bu sayıları denetim etmek zorlaşıyor. Bir bağışçıdan doğan çocukların haklarını müdafaayı amaçlayan bir vakfın açtığı hukuk davasındaki yargıçlara nazaran, Jonathan 550 ila 600 çocuk sahibi oldu ve yargıç, “geçmişte babası olduğu çocukların sayısı hakkında müstakbel ebeveynleri taammüden yanlış bilgilendirdiğini” belirtti.

Adamın artık sperm bağışı yoluyla daha fazla çocuk sahibi olması yasaklandı ve ihlal başına potansiyel olarak 100.000 Euro ölçüsünde para cezası alacağı açıklandı.

Jonathan bu mevzuda yalnız değil

İlginç bir biçimde, son yıllarda Hollanda’da buna benzeri şaşırtan sayıda hadise yaşandı. Louis olarak bilinen öteki bir üretken sperm donörü, bilhassa sperminden gereğince bağış yaparsa çocuklarından birinin onu bulacağını umarak, sperm bağışı yoluyla 200’den fazla çocuğun babası oldu.

2018’de The Guardian’a “Bu halde 10 çocuğum olsaydı, muvaffakiyet talihim çok düşük olurdu” dedi ve ekledi: “Peki ya 100… yahut daha fazla çocuğum olsaydı?

2019 yılında yapılan DNA tahlili, doğurganlık hekimi Jan Karbaat’ın bir Rotterdam Kliniğindeki işi aracılığıyla, donör spermi yerine gizlice kendi spermini kullanarak en az 49 çocuğun babası olduğunu buldu. 2017’de 89 yaşında ölmesine karşın, toplam sayının 60’a kadar çıkabileceğine inanılıyor.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar