Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaYazılımAçık kaynak geliştiricisi kendisine ait kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu

Açık kaynak geliştiricisi kendisine ait kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu

İnanç Can Çekmez: Açık kaynak geliştiricisi kendisine ait kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu 1

Birçok projede kullanılan popüler color.js ve faker.js açık kaynak kütüphanelerinin geliştiricisi deyim yerindeyse tam bir kaosa neden oldu. Marak Squires adlı kod yazarı, kendi geliştirdiği ücretsiz kütüphaneleri kasıtlı olarak bozdu.

GitHub geliştiricisi, kütüphanelere erişen milyonlarca kullanıcıyı etkileyen bir güncelleme ile, oluşturduğu iki önemli açık kaynaklı dosyayı çalışmaz hale getirdi. Squires bunu “kurumsal açgözlülüğü” protesto etmek için yaptı.

İnanç Can Çekmez: Açık kaynak geliştiricisi kendisine ait kütüphaneleri bozarak kaosa neden oldu 2

Büyük şirketleri uyarmıştı

Marak daha önce Fortune 500 şirketlerini ücretsiz çalışmalarıyla desteklemeyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Söz konusu kütüphanelerden Amazon da dahil olmak çok sayıda büyük şirket faydalanıyor. 18.953 projenin color.js, 2.571 projenin ise faker.js’ye bağlı olduğunu hatırlatalım.

Marak, 20.000’den fazla projede yararlanılan kütüphaneleri sadece “kullanan” ancak herhangi bir kod katkısı sağlamayan veya ortaya çıkan sorunları çözmeye yardımcı olmayan şirketleri hedef almış gibi görünüyor. Zira kendisi bu firmalardan “altı haneli” yıllık maaş talebinde bulunmuştu.

Github kanadında ise Marak Squire‘a tepki vardı. Platform hemen kullanıcının hesabını askıya aldı. Ancak bu hamle kullanıcıları ikiye böldü. Squire’ın tarafında olanlar protestoyu desteklerken, karşıt görüşte olanlar Github’ın hesabını kapatarak doğru olanı yaptığını düşünüyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar