Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaYazılımAçık kaynak yapay zeka kodlama asistanı StarChat duyuruldu

Açık kaynak yapay zeka kodlama asistanı StarChat duyuruldu

Ulaş Utku Bozdoğan: Açık Kaynak Yapay Zeka Kodlama Asistanı Starchat Duyuruldu 1 Şayet bir yazılım geliştiricisiyseniz, kodu bir lisandan başkasına çevirmek yahut “n. Fibonacci sayısını bulmak için bir Python programı yazın” üzere birtakım temel sorguları ve misyonları çözmek için GitHub Copilot veya ChatGPT kullanmış olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu araçlar etkileyici olsa da kapalı yapıları ve onları eğitmek için kullanılan genel bilgilerde şeffaflık eksikliği üzere dezavantajlara da sahipler. Fakat açık kaynaklı yapay zeka kod asistanları da piyasada mevcut durumda. Bunların son örneği ise StarChat oldu.

Kodlama asistanları yaygınlaşıyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Açık Kaynak Yapay Zeka Kodlama Asistanı Starchat Duyuruldu 3 80’den fazla programlama lisanını destekleyen ve bir trilyon belirteç üzerinde eğitilmiş 16B parametreli bir model olan BigCode’un StarCoder’ı halihazırda kod tabanlı uygulamalar için en uygun açık kaynak seçimi olarak kabul ediliyor. Bu modelde yapılan ince ayarlamalarla ise ChatGPT gibisi StarChat kodlama asistanı oluşturuldu. Asistanın eğitiminde ise hem OpenAI’ın modelleri hem de GitHub kütüphanesi kullanıldı. StarChat, hem ayıklama yapmanızı sağlıyor hem de günlük cümlelerle istediğiniz lisanda istediğiniz kodu üretebiliyor. 40 binden fazla konuşma eğitimi alan araç ise gelişiminin başında olmasına karşın güçlü görünüyor.

StarChat güçlü fakat kusursuz değil

Ulaş Utku Bozdoğan: Açık Kaynak Yapay Zeka Kodlama Asistanı Starchat Duyuruldu 5 Lakin StarChat elbette harika bir sistem değil. Yine de kendisini yazılım alanında geliştirmek yahut mevcut projenizdeki süreçleri hızlandırmak için StarChat’i kullanmak mümkün. Şimdilik alfa sürümünde demo olarak erişime sunulan StarChat’in eksiklikleri ise öteki yapay zeka araçlarıyla emsal. Öteki birçok lisan modeli üzere, StarChat’in bu alfa sürümü de halüsinasyon görme ve sorunlu içerik üretme eğilimi (özellikle istendiğinde) üzere ele alınması gereken meselelere sahip.

StarChat’in ardındaki isim Philipp Schmid ve oburlarının yayınladığı ayrıntılı blog gönderisinde, “StarCoder üzere bir kod oluşturma modelinin OpenAssistant’ınki üzere bir bilgi kümesiyle diyalog robotuna dönüştürülebileceğini öğrenmek bizi şaşırttı. Bunun muhtemel bir açıklaması, StarCoder’ın hem kod hem de GitHub meseleleri üzerinde eğitilmiş olması ve ikincisinin varlıklı bir doğal lisan içeriği sinyali sağlamasıdır.” tabirlerine yer veriliyor. Buradaki kontaktan blog gönderisine ulaşabilir yahut StarChat’i buradaki ilişkiden deneyebilirsiniz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar