Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilAkıllı Telefon Pazarı Büyüyor, Satışlar Artıyor

Akıllı Telefon Pazarı Büyüyor, Satışlar Artıyor

En son Canalys raporuna göre, küresel akıllı telefon pazarı 2021 yılı içerisinde toplamda 1,35 milyar akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdi ve bu rakam, 2020 yılına kıyasla %7’lik bir büyümeyi temsil ediyor. Bununla birlikte GSM Arena’nın aktardığı habere göre, bu rakam, 2019 yılında gerçekleşen 1,37 milyar akıllı telefon sevkiyatı seviyesine de yakın.

Buna karşılık 2021 yılında, en çok sevkiyat gerçekleştiren ilk beş akıllı telefon üreticisi listesi ise değişmedi ve Samsung, 274,5 milyon sevkiyat ve %20’lik pazar payı ile bir kez daha liderliğini sürdürdü. Apple ise 230 milyon sevkiyat ve %17’lik pazar payı ile ikinci oldu. Xiaomi ise 191 milyon sevkiyat ve %14’lik pazar payı ile ilk üçe girdi ve ayrıca %28’lik büyüme ile tüm üreticiler arasında en yüksek yıllık büyümeyi gerçekleştirdi.

Listede daha da aşağılara inecek olursak Oppo (OnePlus dahil) 145 milyon sevkiyat gerçekleştirip %11 pazar payına sahip olurken Vivo da 129,9 milyon sevkiyat ve %10 pazar payı ile ilk beşi tamamlıyor. Kısacası 2021 yılındaki tedarik sıkıntılarına rağmen, yeni akıllı telefonlara yönelik tüketici talebi artmaya devam etti.

Asya Pasifik, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika’daki bütçe segmentindeki akıllı telefon satışları, bu büyümenin ana itici güçleriydi. Samsung ve Apple cephelerinde ise üst düzey cihazlara olan talep de güçlüydü. Samsung sekiz milyon adet katlanabilir telefon satış hedefine ulaşırken Apple, 82,7 milyon sevkiyatla dördüncü çeyrekte en çok satış yapan markaydı. Canalys analistleri, 2022’nin de akıllı telefon pazarının büyümesi açısından olumlu bir yıl olacağını tahmin ediyor.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar