Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaBilimAlmanya'daki hafriyatlarda ortaya çıktı: Bu makas en az 2.300 yıllık ve bugün...

Almanya’daki hafriyatlarda ortaya çıktı: Bu makas en az 2.300 yıllık ve bugün bile kullanılabilir durumda

Alman arkeologlar, Münih’teki bir şantiyeyi incelerken harika bir antik makas keşfettiler. Makas son derece güzel korunmuş durumdaydı ve hala sertliğini koruyordu.

Bavyera Eyaleti Anıtları Müdafaa Dairesi (BLfD) arkeologları, Münih’in bir banliyösü olan Sendling’deki bir şantiyede İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma mühimmat bulmak için arama yapan bir bomba imha takımı tarafından çağrılmıştı. Bu standart bir tedbir uygulamasıydı, lakin imha takımı aramalarında, Keltlerin kalıntılarını ve eşyalarını çukurlara gömmeden evvel ölülerini yaktıkları bir devir olan MÖ üçüncü yahut ikinci yüzyıla tarihlenen bir meyyit yakma mezarı olduğu ortaya çıkan gömülü bir ahşap yapıya rastladı.

Keltler, Batı Avrupa’nın birçoklarına yayılmış erken bir Hint-Avrupa halkıydı. Farklı kabile ve kümelerden oluşan bu beşerler Britanya Adaları’ndan kuzey İspanya’ya kadar uzanan bir alana yayılmıştı. Hatta çağdaş Transilvanya ve Karadeniz’e kadar doğuya ulaştılar. Bu farklı halklar, birden fazla noktada Roma İmparatorluğu idaresi altında kaldı ve daha sonra Britanyalılar, Galyalılar, Boii, Galatlar ve Keltiberler dediğimiz halklara dönüştü.

Şinasi Kaya: Almanya'Daki Hafriyatlarda Ortaya Çıktı: Bu Makas En Az 2.300 Yıllık Ve Bugün Bile Kullanılabilir Durumda 1

Keltler öbür dünyaya açık bir inanç sergiliyordu ve çeşitli meyyit gömme uygulamalarına sahiptiler, lakin yazılı kayıtlar oluşturmadıkları için, inançları hakkında bilinenlerin büyük bir kısmı ikinci el anlatımlardan yahut geride bıraktıkları yapıtlardan geliyor. Bu yüzden Münih’teki mezar yeri heyecan verici ve değerli bir yere sahip.

BLfD takımı, katlanmış bir kılıç, bir kalkanın kalıntıları, bir mızrağın ucu, bir ustura ve bir insan fibulası da dahil olmak üzere çeşitli cisimler buldu.

Araştırmacılar kılıcın katlanmadan evvel ısıtıldığını düşünüyor ve bu, onu savaş için işe yaramaz hale getirirdi. Bunun neden yapıldığına dair birkaç açıklama sunuluyor. Birinci olarak, bükülmüş bir kılıç bir işe yaramayacağı için, yağmacıların mezarı rahatsız etmelerini engellemek için eğilmiş olabilir. Bir öbür seçenek de, kılıcın yok edilmesinin sembolik emellere (kılıcın bir ayin olarak “öldürülmesi”) hizmet etmiş ve ölen sahibinin öbür dünyada kılıcı kullanmaya devam edeceği inancını desteklemiş olabilir. Son olarak hortlaklara (dirilen ölülere) karşı bir batıl inanca işaret ediyor olabilir.

Ancak bu keşfin en kıymetli kısmının bu objelere eşlik eden makas olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu makas o kadar uygun korunmuş durumda ki, “hafif bir parıltıyla neredeyse yeni” olarak tanımlanıyor. Günümüzde olduğu üzere, eski makaslar saç yahut kumaş kesmek yahut hayvan yünlerini kırpmak üzere pek çok hedefe hizmet eden aletlerdi.

BLfD lideri Profesör Mathias Pfeil, keşfi “özel bir keşif” olarak görüyor. Bir açıklamada, makasın sırf etkileyici bir personellik sergilemediğini, birebir vakitte inanılmaz korunmalarının “geçmişimize büyüleyici bakışlar sağladığını” söyledi. Profesör Pfeil’e nazaran makas yaklaşık 2.300 yaşında ve bugün hala kullanılabilir durumda.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar