Pazar, Eylül 25, 2022
Google search engine
Ana SayfaİnternetAmazon, geliştirdiği ve şirket içinde kullanmak istediği iletileşme uygulamasına çok konuşulacak bir...

Amazon, geliştirdiği ve şirket içinde kullanmak istediği iletileşme uygulamasına çok konuşulacak bir söz filtresi eklemek istiyor

The Intercept tarafından elde edilen şirket içi belgelere göre Amazon, yapım aşamasında olan ve şirket içi iletişim için kullanılacak özel mesajlaşma uygulamasına çok tartışılacak bir içerik filtresi eklemeyi planlıyor. Bu filtrenin, öncelikli olarak şirketin çalışma koşullarını eleştiren veya bir sendika örgütlenmesi ile ilgili kelimeleri yasaklayacağı iddia ediliyor.

Filtre kullanıma geçtiğinde, uygulama “sendika”,köle işçiliği“, “şikayet”,geçim ücreti” ve benzer kelimeleri içeren mesajları engelleyecek veya işaretleyecek. Ayrıca garip bir biçimde, belgelerde “tuvalet” kelimesinin de filtreleneceğinden bahsediliyor.

Konuya yakın bir kaynak The Intercept’e, Amazon yöneticilerinin Kasım 2021’de özellikle çalışanlar için bir sosyal medya platformu oluşturulmasını görüşmek üzere bir araya geldiklerini söyledi. Amazon’un dünya çapındaki tüketici işlerinden sorumlu başkanı Dave Clark‘ın, uygulamanın Facebook gibi büyük bir sosyal merkez olarak hizmet etmek yerine, Bumble arkadaşlık uygulaması gibi bire bir sosyal deneyim sunmasını önerdiği bildiriliyor. Çalışanların, “Çağrılar” adlı gönderiler oluşturarak birbirlerinin çalışmalarını öne çıkarmasına olanak tanınması planlanıyor. Amazon, bu Çağrılar’ı bir çeşit oyunlaştırma programına entegre etmek istiyor. Ne kadar iyi çalışırsanız o kadar fazla yıldız alırsınız gibi…

Toplantı sırasında yöneticilerin “sosyal medyanın karanlık tarafını” tartıştıkları ve çalışanların gönderilerini izlemeyi kabul ettikleri de iddia ediliyor. Görünüşe göre toplantıdan sonra biraz daha düşündüler ve kaynağın söylediğine göre bu düşünce seansı sırasında bir “kötü kelimeler” listesi de akıllarına geldi.

The Intercept, küfürlere ve diğer uygunsuz kelimelere ek olarak, “haksız”, “efendi”, “köle”, “adaletsizlik”, “etik”, “çeşitlilik”, “adalet”,ücret zammı“, “maaş zammı” ve “Bu aptalca” veya “Bu endişe verici” gibi ifadelerin de yöneticilerin hedefinde olduğunu söylüyor.

Amazon sözcüsü Barbara Agrait ise, The Verge’e yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Ekiplerimiz her zaman çalışanların birbirleriyle etkileşim kurmasına yardımcı olacak yeni yollar düşünüyor. Bu özel program henüz onaylanmadı ve önemli ölçüde değişebilir veya hiç başlamayabilir. Gelecekte bir noktada başlatılırsa, kullanacağınız kelimelerin çoğunun taranması için bir plan bulunmuyor. Tespit edilebilecek kelime türleri, sadece ekibimizi korumayı amaçlayan saldırgan veya taciz edici kelimelerdir.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar