Pazar, Nisan 2, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilAndroid kullanıcıları dikkat! Eski uygulamalarınız ile vedalaşın

Android kullanıcıları dikkat! Eski uygulamalarınız ile vedalaşın

Güvenlik, akıllı cihazların en önemli zaaflarından biri. Her ne kadar bu konuda Apple en büyük rakibi olan Google’a göre haklı bir üstünlüğe sahip olsa da, yine de zaman zaman iOS işletim sistemi bile güvenlik konusunda önemli zafiyetler içerebiliyor. Tabi Android’in sicili bu konuda çok daha kabarık.

Öte yandan her iki şirkette elinden geldiğince kullanıcı güvenliğini en üst noktaya çıkarma konusunda bir hayli çalışıyor. İki teknoloji devinin yakın aralıklarla yaptığı yeni açıklamalar da, bu durumun bir nevi göstergesi.

Hem Apple hem de Google cephesinden gelen açıklamalara göre, son yıllarda geliştiricileri tarafından güncellenmeyen uygulamalara yaptırım uygulanacak. Apple bu konuda rakibi Google’a göre daha sert bir tutum izleyerek, yine kullanıcı güvenliğini bir tık daha üst perdeden koruma girişiminde bulunuyor.

Apple ve Google eski uygulamalara savaş açtı

Öyle ki Apple, son iki yıldır herhangi bir şekilde güncelleme almayan ve bu nedenle yeni tehditlere karşı daha savunmasız olduğu düşünülen uygulamaların tamamını mağazasından kaldıracak. Bununla birlikte Google ise, bu tip uygulamaları kaldırmak yerine arama sonuçlarından ve önerilen uygulamalar kısımlarından çıkarmaya hazırlanıyor.

Analiz ve araştırma şirketlerince yapılan incelemelere göre, bu türden uygulamaların sayısı 1,5 milyonu aşmış vaziyette. Son olarak eğer akıllı cihazlarınızda bu kategoriye dahil bir uygulama varsa, merak etmenize gerek yok. Siz bu uygulamayı cihazınızdan kaldırana kadar herhangi bir kullanım kısıtı ile karşılaşmayacaksınız.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar