Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilAndroid kullanıcılarının beklediği sürüm yayınlandı

Android kullanıcılarının beklediği sürüm yayınlandı

Teknoloji dünyasının gözü kulağı Amerika Birleşik Devletleri’nde. Apple tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference, bu yılda bütün dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bugüne kadar iOS 16’dan watchOS 9’a, MacBook Air 2022’den MacBook Pro 2022’ye birçok önemli ürünü tanıtan Apple, doğal olarak son 3-4 gündür en çok ve hatta belki de tek konuşulan isim.

Tabi sektörün diğer devleri bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Özellikle de iOS’un bir numaralı rakibi Android ve bu işletim sisteminin geliştiricisi Google. Son birkaç gündür varsa yoksa iOS 16’nın konuşulması üzerine hem biraz dikkatleri dağıtmak hem de kendi işletim sistemini hatırlatmak isteyen Google, Android 13 Beta 3’ü yayımladı.

Android kullanıcılarının beklediği sürüm yayınlandı

Android 13 Beta 3, yeni işletim sisteminin ilk kararlı sürümü. Bunun manası artık geliştiriciler bu sürümü dikkate alarak uygulamalarını geliştirmeye başlayabilecekler. Tabi bu durumda da, geliştiricilerin neye öncelik vereceklerini de öğrenmiş oluyoruz.

Android 13 Beta 3 sürümüne baktığımız zaman, özelliklerin birçoğunun kullanıcıların veri gizliliğini sağlamaya yönelik olduğunu görüyoruz. Örneğin bundan sonra her bir uygulama kullanıcıya bildirim göndermeden izin istemek zorunda olacak. Ayrıca dosya sisteminde yer alan her bir öğe (örneğin fotoğraflar, videolar, müzikler vb) için bundan sonra ayrı ayrı erişim izni verilebilecek. Bu da o veriye ihtiyaç duymayacak bir uygulama için fazladan yetkilendirme yapılmasının önüne geçecek.

Android 13’ün tam sürümünün ne zaman kullanıcıların beğenisine sunulacağı şu an için belli değil. Bununla birlikte hakim olan görüş, yeni sürümün Ağustos ayının başlarında tanıtılması beklenen Pixel 7 ile birlikte piyasaya sürüleceği şeklinde. Bakalım Android 13’de rakibi iOS 16 kadar konuşulmayı başarabilecek mi?

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar