Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaİnternetAntarktika, Dünya tarihi boyunca birinci sefer kablolu internete kavuşuyor

Antarktika, Dünya tarihi boyunca birinci sefer kablolu internete kavuşuyor

Şili ve Singapur’dan iki altyapı şirketi, Antarktika kıyılarına demirleyecek ilk denizaltı internet kablosunu kurmaya hazırlanıyor.

Desarrollo País ve BW Digital’in bir yan kuruluşu olan H2 Cable arasındaki ortaklık ile ortaya çıkan Humboldt Cable kablosu, Yeni Zelanda ve Şili anakarasının açıklarındaki iki adaya da uğrayarak Şili’den Avustralya’ya 15.000 km yol kat edecek. Ancak, şu anda denizaltı kablolarının sağladığı artan hız ve kapasiteden yararlanmayan tek kıta olan Antarktika’yı birbirine bağlayan 2.000 km’lik bir kola sahip olması da büyük önem taşıyor.

Humboldt Kablosunun Antarktika kıyılarına ulaşması, yavaş ve düzensiz uydu internetine olan bağımlılığı en aza indirecek ve bölgede yaşayan ve çalışanların ilk kez kablolu bir bağlantıya erişmesini sağlayacak.

Bu yeni bağlantı, muhtemelen en fazla faydayı Dünyanın başka yerlerindeki ortak çalışanlara büyük miktarda veri iletmek için zorlanan, bu bölgede faaliyet gösteren araştırmacılara sağlayacaktır. Ayrıca bu kablo, önemli bir kapasite artışı yaşayacak olan Güney Amerika vatandaşları için de büyük önem taşıyor.

Şu anda rota ve program resmileştirilmiş olsa da, iki şirket hala tedarik işlemlerini başlatmadan ve bağlantı noktalarındaki paydaşlarla ilişki kurmadan önce potansiyel yatırımcılarla görüşmelerini sürdürüyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar