Salı, Kasım 29, 2022
Google search engine
Ana SayfaDonanımApple, şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olan M1 Ultra'yı tanıttı

Apple, şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olan M1 Ultra’yı tanıttı

Apple, “canavar” olarak nitelendirdiği yeni işlemcisi M1 Ultra‘yı tanıttı. Şirket, Apple’ın çiplerinin henüz bahsetmediği “gizli” bir özelliğini içerdiği için bu yeni işlemcinin ekstra güçlü olduğunu iddia ediyor.

Apple, şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olan M1 Ultra’yı tanıttı

Ulaş Utku Bozdoğan: Apple, şimdiye kadarki en güçlü işlemcisi olan M1 Ultra'yı tanıttı 1

Apple, M1 olarak bilinen ilk çipi 2020’nin sonunda tanıttı. Bu çip yeni bir MacBook Pro, Air ve Mac Mini ile geldi. Ardından geçen yıl, o işlemcinin daha güçlü sürümleri olan M1 Pro ve Max’i piyasaya sürdü. MacBook Pro’nun yeni, yeniden tasarlanmış sürümlerinde ortaya çıktılar. Peek Performance etkiliğinde tanıtılan M1 Ultra’nın bu çiplerden bile daha güçlü olduğu iddia edildi. Apple, bu çipin iki M1 Max çipinin birbirine dikilmesiyle yapıldığını söyledi.

‌M1‌ Ultra, “UltraFusion” adı verilen kalıptan kalıba teknolojisiyle birbirine bağlanan iki M1 Max yongasından oluşuyor. ‌M1‌ Ultra, 16 yüksek performanslı çekirdeğe ve 4 yüksek verimli çekirdeğe sahip 20 çekirdekli bir CPU’ya sahip. ‌M1‌ Ultra, 128 GB’a kadar birleşik belleği destekliyor; bu, M1 Pro ve ‌M1 Max‌ tarafından desteklenen 64 GB’a kadar olan belleğe kıyasla bir yükseltme. Grafiklerde, ‌M1‌ Ultra, ‌M1‌’den 8 kat daha hızlı grafikler sunan 64 çekirdekli bir GPU’ya sahip. ‌M1‌ Ultra, saniyede 22 trilyon işlem gerçekleştirebilen 32 çekirdekli bir Neural Engine’e ve iki ayrı medya motoruna sahip.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar