Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaYazılımApple, yeni sohbet robotları geliştirmek için milyonlarca dolar harcayacak

Apple, yeni sohbet robotları geliştirmek için milyonlarca dolar harcayacak

Apple, yapay zeka teknolojileri konusunda büyük adımlar atmaya devam ediyor. OpenAI ve Google üzere öncü şirketlerin teknolojilerini kendi hizmetlerine entegre etme gayretlerinin yanı sıra, Apple’ın da kendi yapay zeka teknolojilerini geliştirdiği biliniyor. Bilhassa bu teknolojilere yapılan yatırımların milyonlarca doları bulduğu söyleniyor.

Siri, Apple’ın sesli asistan servisi, yakında birçok yeni bilhassa donatılacak. Bu özellikler ortasında vazifeleri otomatikleştirme ve görsel içerik üretme yetenekleri de bulunuyor. Kullanıcıların, “Siri, son beş fotoğrafımı alarak bir GIF oluştur ve arkadaşıma gönder” üzere komutlar vererek bu çeşit süreçleri süratle gerçekleştirmeleri planlanıyor. Bu, kullanıcılara vakit kazandıracak ve Siri’nin yeteneklerini artıracak bir adım olacak.

Apple birebir vakitte Ajax isminde yeni bir sohbet botu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Ajax’ın, ChatGPT 3.5 versiyonundan daha yetenekli olduğu belirtiliyor ve bu botun eğitimi için 200 milyar parametre kullanılmış.

Apple, yeni sohbet robotları geliştirmek için milyonlarca dolar harcayacak

Ancak OpenAI’nin son modellerinin Ajax’dan daha güçlü olduğu biliniyor. Yani Ajax’ın, OpenAI’nin son modelleriyle karşılaştırıldığında ne kadar başarılı olacağını vakit gösterecek.

Bu çeşit yapay zeka projelerinin maliyeti düşük değil. Apple’ın, Siri’ye yapay zeka kabiliyetleri eklemek ve Ajax sohbet botunu geliştirmek için milyonlarca dolar harcadığı belirtiliyor. Bilhassa büyük lisan modellerini eğitirken kullanılan donanımın maliyeti hayli yüksek. Örneğin, OpenAI’ın GPT-4 modelini geliştirmek için 100 milyon doların üzerinde bir bütçe ayırdığı biliniyor.

Yapay zeka teknolojisinin potansiyel uygulama alanları geniş. Apple, bu teknolojiye yatırım yapan birçok şirketten yalnızca biri. Teknolojinin ilerlemesiyle, aygıtlarla ve hizmetlerle olan etkileşim biçimimizde büyük değişiklikler bekleniyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar