Cumartesi, Mart 25, 2023
Google search engine
Ana SayfaOtomobilArabası olanlar yandı! Bu artırım canınızı çok sıkacak

Arabası olanlar yandı! Bu artırım canınızı çok sıkacak

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte otomobil satışlarında bir artış olması bekleniyor. Bununla birlikte eğer yeni bir araç alacaksanız, yapacağınız ilk masraflardan biri olan zorunlu trafik sigorta primlerinin %25 zamlanacağını söylemek isteriz.

Buna göre alınan karar gereğince, Haziran ayından itibaren geçerli olmak üzere, zorunlu trafik sigortası primleri Mayıs ayına göre %25 oranında zamlanacak. Halen geçerli olan tarifeye göre, şu an İstanbul’da ikamet eden bir sürücü, en az brüt 1.286-TL öderken, en fazla ise 5.846-TL ödüyordu. Yeni zam sonrası bu tutarlar ise 1.608-TL ile 7.310-TL arasında değişecek.

Bununla birlikte, eğer söz konusu bu zamlar yapılmasaydı, aylık standart zam oranı olan %2,25’lik artış oranı uygulanacak ve söz konusu artışlar neredeyse hiç dikkat bile çekmeyecek seviyelerde kalacaktı.

Otomobili olanlar yandı! Bu zam canınızı çok sıkacak

Öte yandan söz konusu düzenlemeyle birlikte, teminatlarda da hatırı sayılır miktarlarda artışlar yaşandı. Buna göre, 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren, motorlu araç asgari sigorta teminatları sağlık giderleri için 500.000 TL’den 1.000.000-TL’ye çıktı.

Araç sahiplerinin en çok ilgilendiği maddi teminat tutarları ise 50.000-TL’den 100.000-TL’ye yükseltildi. Son olarak, tabi ki bu zamların sadece yeni araç alacakları değil, 1 Haziran’dan itibaren süresi dolan zorunlu trafik sigortası yenilemelerini de kapsadığını hatırlatalım. Bakalım sürücülerin bu yeni zamlar karşısındaki tavırları ne olacak?

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar