Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilAvrupa'dan sonra, USB - Lightning tartışmalarına ABD de katıldı

Avrupa’dan sonra, USB – Lightning tartışmalarına ABD de katıldı

Bir grup Demokrat senato üyesi, ABD Ticaret Bakanlığı’nı, tüm akıllı telefon üreticilerini evrensel bir şarj standardına uyan cihazlar üretmeye zorlamada Avrupa’nın liderliğini takip etmeye çağırıyor.

Geçtiğimiz Perşembe günü Ticaret Bakanı Gina Raimondo‘ya gönderilen bir mektupta, senatörler Elizabeth Warren ve Bernie Sanders ile birlikte senatör Ed Markey, departmanın tüm mobil cihazlarda ortak bir şarj bağlantı noktası gerektirecek bir strateji geliştirmesini talep etti. Mektup, Avrupa Birliği milletvekillerinin tüm akıllı telefonları ve tabletleri 2024 sonbaharına kadar USB-C bağlantı noktalarıyla donatılmasını zorunlu kılan yeni mevzuat üzerinde bir anlaşmaya varmasından bir hafta sonra geldi.

Senatörler, “AB, bu tüketici ve çevre sorunu üzerinde güçlü teknoloji şirketlerini harekete geçneye zorlayarak kamu yararına akıllıca hareket etti. ABD de aynısını yapmalı” dedi.

Mektupta, senatörler Apple’ın Lightning girişleri gibi tescilli şarj cihazlarının gereksiz miktarlarda e-atık yarattığını ve cihazlarını yenileyen veya farklı üreticilerin birden fazla cihazına sahip olan tüketicilere mali yük getirdiğini savunuyor.

Senatörler, AB yasalarından farklı olarak, Ticaret Departmanından USB-C’yi evrensel şarj standardı olarak kodlamasını istemiyorlar. Bunun yerine, “kapsamlı bir strateji” geliştirme istekleri daha geniş anlamlı ve departmana kendi standardını geliştirmesine imkan tanıyor. AB kararının ardından eleştirmenler, kuralın yeniliği yavaşlatacağını ve akıllı telefon üreticilerinin gelecekte daha hızlı şarj standartlarını geliştirmesini engelleyeceğini savunmuştu.

Markey’nin sözcülerinden biri tarafından bir görüşme sırasında senatörlerin teknoloji endüstrisinden tepki bekleyip beklemedikleri sorulduğunda, “Büyük teknoloji şirketlerinin düzenlemelere alerjisi var ve şimdiden şirketlerin AB’nin eylemini geri çevirdiğini görüyoruz. Senatör Markey, çıkarlarının çevre ve tüketici refahı pahasına olmadığından emin olmak için bu sektöre karşı durmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyor” dedi.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar