Cuma, Mayıs 27, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimAy'a çarpacak roket kesiminin Falcon 9'a ilişkin olmadığı ortaya çıktı

Ay’a çarpacak roket kesiminin Falcon 9’a ilişkin olmadığı ortaya çıktı

Şinasi Kaya: Ay'a çarpacak roket kesiminin Falcon 9'a ilişkin olmadığı ortaya çıktı 1

Bir süre önce 2015 yılında fırlatılan SpaceX‘e ait bir Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının 4 Mart tarihinde Ay’a çarpacağı ortaya çıkmış ve gündemde kendine önemli yer bulmuştu. Bu durumu ilk bildiren kişi olan gök bilimci Bill Gray, yakın bir zamanda yeni bir paylaşım yaptı. Ay’a çarpacak olan roket parçasının bir Falcon 9 parçası olmadığı ve büyük ihtimalle 2014 yılında fırlatılan Çin’in Long March 3C roketinin üst aşaması olduğu belirtildi.

Ay’a çarpacak roket parçası Falcon 9’un değil

Ocak ayının son günlerinde asteroitler ve gezegenleri izlemek amacıyla yazılımlar geliştiren Bill Gray ve bir grup gök bilimci, NASA’nın Derin Uzay İklim Gözlemevi (DSCOVR) araştırmasını başlatmak için kullanılan bir Falcon 9 roketinin ikinci aşamasının 4 Mart’ta Ay’a çarpacağını ortaya çıkarmıştı.

Bu durumun ortaya çıkarılmasının ardından Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratory‘den Jon Giorgini, Gray’e bir e-posta göndererek Ay’a çarpacağı belirtilen roket aşamasının yörüngesinin DSCOVR uzay aracının yörüngesiyle eşleşmediğini söyledi. Araştırmalarına devam eden Gray, Giorgini’nin haklı olduğu sonucuna vardı.

James Webb Uzay Teleskopu, ilk kez bir yıldız görüntüledi

1 gün önce eklendi

Yeniden inceleme sonucunda Gray, bir blog gönderisiyle Ay’a çarpacak olan uzay aracı parçası için en iyi adayın Çin’in Ay Keşfi Programı kapsamında Long March 3C roketiyle fırlatılan deneysel uzay sondası olan Chang’e 5-T1 olduğunu duyurdu.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Ay’a çarpacak roket parçası, Falcon 9’a ait değil

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar