Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaİnternetBeklenen oldu: Meta, reklamlar için yapay zeka özelliklerini duyurdu

Beklenen oldu: Meta, reklamlar için yapay zeka özelliklerini duyurdu

Ulaş Utku Bozdoğan: Beklenen Oldu: Meta, Reklamlar Için Yapay Zeka Özelliklerini Duyurdu 1 Meta bugün, reklamverenlerin Facebook veya Instagram reklamları için alternatif kopyalar oluşturmalarına, metin istemleri aracılığıyla art plan oluşturmalarına ve görsel kırpmalarına yardımcı olacak bir AI Sandbox‘ı duyurdu. Bu vesileyler artık üretken yapay zekaların reklamlarda kullanımı başlamış oldu.

Reklamlar yapay zeka dopingi

İlk özellik, markaların reklamın temel bildirisini emsal tutmaya çalışırken farklı kitleler için aynı metnin farklı varyasyonlarını oluşturmasına imkan tanıyor. Arka plan oluşturma özelliği, bir kampanya için farklı öğeler oluşturmayı kolaylaştırıyor. Son olarak, imaj kırpma özelliği, şirketlerin toplumsal gönderiler, kıssalar yahut Reels üzere kısa görüntüler üzere çeşitli ortamlar için farklı en uzunluk oranlarında görseller oluşturmasına yardımcı oluyor.

Şirket, bu özelliklerin şu anda belirli reklamverenler tarafından kullanılabildiğini ve Temmuz ayında özellikleri daha fazla reklamverenin erişimine açılacağını söyledi. Meta yaptığı açıklamada, “Şu anda, bu eserleri daha da uygun hale getirmek için kullanabileceğimiz geri bildirimleri süratli bir formda toplamak emeliyle küçük bir reklamveren kümesiyle çalışıyoruz. Temmuz ayında, bu özelliklerden kimilerini bu yılın ilerleyen devirlerinde eserlerimize eklemeyi planlayarak daha fazla reklamverene erişimi kademeli olarak genişletmeye başlayacağız” dedi.

Beklenen oldu

Ulaş Utku Bozdoğan: Beklenen Oldu: Meta, Reklamlar Için Yapay Zeka Özelliklerini Duyurdu 3 Meta’nın yapay zekalı reklamlarda kullanmaya başlayacağı aslında biliniyordu. Geçtiğimiz ay şirketin CTO’su Andrew Bosworth, Meta’nın reklamlar için üretken yapay zeka teknolojisini kullanmak istediğini söylemişti: “Birkaç ay evvel yeni bir takım kurduk, üretken yapay zeka takımı; çok meşguller. Muhtemelen Mark Zuckerberg ve Baş Eser Sorumlusu Chris Cox’un yanı sıra benim de en çok vakit harcadığım alan bu.”

Meta, 2023 yılının birinci çeyreği için olumlu çeyrek sonuçları elde etti. Şirket analist beklentilerini aştı ve son üç çeyrekte birinci sefer yıllık bazda gelir artışı kaydetti. Mark Zuckerberg, teknoloji devinin farklı yapay zeka araçları üzerinde çalışmaya başlamasına karşın, metaverse’e bağlı kalmaya ise devam etti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar