Çarşamba, Temmuz 17, 2024
Ana SayfaYapay ZekaBeynimizdeki Düşünceleri Yazıya Döken Yapay Zeka!

Beynimizdeki Düşünceleri Yazıya Döken Yapay Zeka!

Yapay zekânın insanlar gibi konuşmaya en yakın olduğu günlerin içindeyiz. GPT dil modeli, bu konuda başı çekmeyi devam ederken bugün bilim dünyasından büyük bir haber geldi. İnsan gibi konuşmayı geçin, artık düşüncelerimiz yapay zekâ aracılığıyla yazıya dökülecek.

Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları, yeni bir yapay zekâ modeli geliştirdi. Model, bir kişinin düşüncelerini analiz ederek yazıya dökmeyi başarıyor. Üstelik bunun için beyninize bir çip yerleştirilmesi de gerekmiyor.

Beynimizdeki düşünceler nasıl yazıya dökülüyor?

Meral Erden: Beynimizdeki Düşünceleri Yazıya Döken Yapay Zeka! 1

Yapay zekâ, ChatGPT ve Bard gibi yazılı kaynaklarla eğitilmiyor. Bunun yerine bir insanın podcast dinlerken beyninde gösterdiği reaksiyonların kaydedilmesiyle eğitiliyor. Bu reaksiyonlar da “işlevsel manyetik rezonans görüntüleme” yöntemiyle kayıt altına alınıyor.

Daha sonrasında, kişinin izninin alınmasının ardından bu reaksiyonlar yapay zekâ tarafından deşifre ediliyor. Beynimizdeki sinyallerden edilen mesajlarla podcast’te söylenenler ile beynimizde oluşan yorumlamalar şu şekilde oluşturuluyor:

Podcast: “Havalı yataktan kalktım ve yüzümü yatak odası penceresinin camına yasladım, bana bakan gözleri görmeyi umdum ama bunun yerine sadece karanlık buldum.”
Beynin yorumlaması: “Pencereye doğru yürümeye ve camı açmaya devam ettim. Ayak parmaklarımın üzerinde durdum ve dışarı baktım, hiçbir şey görmedim ve yukarı baktım. Yine hiçbir şey görmedim.”
Podcast: “O gece üst kata, bir zamanlar bizim yatak odamız olan yere çıktım ve başka ne yapacağımı bilemeden ışıkları söndürdüm ve yere uzandım.”
Beynin yorumlaması: “Yurt odama geri döndük. Yatağımın nerede olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Sadece üzerinde uyuyacağımı varsaydım ama bunun yerine yere uzandım.”

Üstelik sadece podcast ile sınırlı kalınmadı:

Yapay zekâ, kişinin bir video izlerken neler görüp duyduğuna göre beyinde oluşan tepkilerini de kayıt altına almayı başardı. Yukarıdaki videoda da bu sergilendi.

Tabii tüm bu düşünceleri almak da kolay bir süreç değil:

Yapay zekânın beyindeki düşünceleri ölçmeden önce kişiye özel eğitilmesi de gerekiyor. Bu süreçte bir kişi, 15 saat boyunca MRI cihazı altında kalmak zorunda kalıyor.

Ayrıca kişi, podcast sırasında farklı bir şeyi düşündüğünde bu düşünceler de çıktıya kaynıyor. Örneğin podcast dinlerken bir anda hayvanları düşünmeye başlarsanız, podcast hakkındaki düşüncelerinizin arasına bu düşünceler de karışıyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar