Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaDonanımBu da oldu: Windows 11, ekran kartı belleğinde çalıştırıldı

Bu da oldu: Windows 11, ekran kartı belleğinde çalıştırıldı

Şinasi Kaya: Bu Da Oldu: Windows 11, Ekran Kartı Belleğinde Çalıştırıldı 1 Windows 7’yi 5 MHz işlemci ve 128 MB RAM’e sahip bir sistemde çalıştırmak üzere sıra dışı projelerde bulunan Windows modlayıcısı NTDev, artık de Windows 11’in kırpılmış bir sürümünü RTX 3050’nin 4GB belleği ile çalıştırmayı başardı. Peki sonuçlar nasıl? İşte ayrıntılar

Windows 11, ekran kartı belleğinde çalıştırıldı

Bildiğiniz üzere genellikle çalışma bilgilerini ve makine kodunu depolamak için kullanılan RAM şoförleri, günümüzde kullanılan yüksek süratli depolama tahlillerinden evvel çok daha değerliydi. Günümüzde ise NVMe depolama şoförleri yaygın kullanıma açılırken, bilhassa ekran kartı tarafında çok daha süratli RAM tahlillerine yer verildiğini görüyoruz. Lakin işletim sistemleri hiçbir vakit RAM’de saklamadı. 

Şinasi Kaya: Bu Da Oldu: Windows 11, Ekran Kartı Belleğinde Çalıştırıldı 3 Yeni proje için GPU RAM Drive aracı ve kendi geliştirdiği ”Tiny 11” isimli Windows 11’in kırpılmış bir sürümünden faydalanan NTDev ise, kullanıcıların kolay bir halde VGA belleğinde bir RAM diski oluşturabileceğini belirtiyor. Lakin Windows 11’in GPU belleğinde çalışması için yeniden de standart bir belleğe ihtiyaç duyduğunu hatırlatalım.
Şinasi Kaya: Bu Da Oldu: Windows 11, Ekran Kartı Belleğinde Çalıştırıldı 5 Hasebiyle bu modlama, düşük sisteme sahip kullanıcıların çok daha yüksek bir bilgi transfer suratına ulaşmasını sağlıyor diyebiliriz. Bu noktada NTDev, PCIe 3.0 NVMe şoförleriyle eşit olan 2 GB/s okuma ve 2,5 GB/s yazma üzere hızlara ulaştı. Ayrıyeten elde edilen suratların daha yüksek GPU’lara nazaran farklılık göstereceğini belirtelim. Hakikaten Ampere serisinin giriş modeli olan RTX 3050 taşınabilir, 128 bit bellek data yolu ve 14 Gbps bellekler ile geliyor. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar