Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaYapay ZekaChatGPT, Bazı Görevlerde İnsan Gibi Düşünüyor!

ChatGPT, Bazı Görevlerde İnsan Gibi Düşünüyor!

Yapay zekâ teknolojilerinin insanlara benzemeye başladığını inkâr etmek bugün hata olur. OpenAI’ın geliştirdiği dil modeli GPT-4 de bu hataya karşı en büyük kanıt olarak gözler önünde duruyor. Peki, GPT-4, gerçekten insan gibi düşünebiliyor mu?

Bu sorunun cevabını, GPT-4 daha piyasaya sürülmeden dil modeline erişim sağlayan Microsoft verdi. Microsoft araştırmacıları, Nisan 2023’te yayımladıkları araştırmalarında GPT-4 ile gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmanın ardından elde ettikleri sonuçları paylaştı. GPT-4, insan gibi düşünmeye en yakın yapay zekâ olarak değerlendirildi.

Kritik sonucu kendi ağızlarından öğrenelim: Bazı görevlerde insanlardan bile iyi sonuçlar verdi!

Meral Erden: Chatgpt, Bazı Görevlerde İnsan Gibi Düşünüyor! 1

“Tamamen bir dil modeli olmasına rağmen, GPT-4, soyutlama, kavrama, görme, kodlama, matematik, tıp, hukuk, insan güdülerini ve duygularını anlama ve daha fazlasını içeren çeşitli alanlarda ve görevlerde dikkate değer yetenekler gösterir.
GPT-4’ten bir şiir biçiminde asal sayıların sonsuzluğuna dair bir yazı yazmasını, TiKZ’de (LATEX’te grafik oluşturmak için bir dil) bir tek boynuzlu at çizmesini, Python’da karmaşık bir animasyon oluşturmak ve lise düzeyinde bir matematik problemini çözmesini istedik. Tüm bu görevleri kolayca başardı ve temelde insanların üretebileceğinden ayırt edilemeyecek (hatta ondan daha iyi) çıktılar üretti.”

Yine de bu sonuçlar GPT-4’ün bir insan gibi düşünebildiğine kanıt değil:

Meral Erden: Chatgpt, Bazı Görevlerde İnsan Gibi Düşünüyor! 3

Araştırmacılar, GPT-4’ün ‘yapay genel zekâ (AGI)’, yani bir insanın zihinsel görevlerini yapabilen bir yapay zekâya büyük bir adım olduğunu vurguladı. Öte yandan GPT-4’ün insanların yaptığı herhangi bir şeyi henüz yapamadığını hatırlattı.

GPT-4’ün halen birçok sınırlamaya ve önyargıya sahip olduğu paylaşıldı. Ayrıca temel düzeyde aritmetik hatalar da yaptığını belirtti. 

Araştırmanın vurguladığı bir diğer nokta ise GPT-4’ün sağduyuya sahip olduğu fikriydi. GPT-4’ün, daha önce sağduyu testine giren diğer modellerden çok daha iyi sonuçlar verdiği paylaşıldı. Ancak yine de ‘zekâsının’ bir insan gibi olmadığı ifade edildi.

GPT-4, bugün tüm ChatGPT kullanıcılarının erişebildiği dil modeli.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar