Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaYazılımChatGPT sayesinde saatte 300 TL, ayda 350 bin TL kazanılıyor! Nasıl mı?

ChatGPT sayesinde saatte 300 TL, ayda 350 bin TL kazanılıyor! Nasıl mı?

İnanç Can Çekmez: Chatgpt Sayesinde Saatte 300 Tl, Ayda 350 Bin Tl Kazanılıyor! Nasıl Mı? 1 Yapay zekanın gelmesiyle sıradan vatandaş ve çalışanlar birebir şeyi düşünür hale geldi: İşimi yapay zekaya ne vakit kaybedeceğim? Aslında bu yanlış bir niyet değil. Hakikaten de yapay zeka kimi işleri insanların elinden alacak. Fakat her yeni sanayide olduğu üzere yeni iş alanları da oluşacak. Bunlardan birisi de yapay zeka eğitmenleri.

Kansas City’de yaşayan 34 yaşındaki Alexej Savreux, yıllar boyunca Fast-food zincirlerinden bekçiliğe ve hurdacılığa kadar her türlü alanda çalıştığını belirtiyor. Lakin bugünlerde yaptığı iş muhtemelen daha az yorucu: Kendisi artık bir yapay zeka eğitmeni.

Saatte 15 dolar

Savreux, temelinde ChatGPT üzere yapay zeka sistemlerine dataları nasıl tahlil edeceklerini öğretmek için perde gerisinde çalışan kontratlı çalışan ordusunun bir modülü. Bu çalışan ordusu, yapay zekanın doğruluğunu artırmak için fotoğrafları, görüntüleri ve bilgileri etiketleyerek algoritmanın hangi metni üretmesi gerektiğini belirliyor. Bunun için ise saatte 15 dolar veya yaklaşık 300 TL fiyat alınıyor. Bu fiyatlandırma bir nevi özgür vakitli çalışmaya dayanıyor. Münasebetiyle ne kadar çok çalışılırsa o kadar fazla kazanmak mümkün. Türkiye özelinde bu işten aylık 350 bin TL’den fazla kazanmak mümkün. Örnek bir iş ilanını kaynak kısmında görebilirsiniz.

İnanç Can Çekmez: Chatgpt Sayesinde Saatte 300 Tl, Ayda 350 Bin Tl Kazanılıyor! Nasıl Mı? 3 Savreux üzere çalışanlar son birkaç yılda ChatGPT’nin daha âlâ karşılıklar vermesini sağlamak için OpenAI’ın sistemlerinde binlerce saat harcadı. Onların geri bildirimleri, şirket ve yapay zeka rakipleri için acil ve sonsuz bir gereksinimi karşılıyor: Eğitim verisi olarak hizmet eden cümle, etiket ve başka bilgi akışlarını sağlamak.

Kasım ayında ChatGPT’yi piyasaya süren ve domino taşlarının birincisini deviren OpenAI dahil olmak üzere teknoloji teşebbüsleri için çalışan Savreux, “Biz angarya çalışanlarız, lakin bu olmadan yapay zeka lisan sistemleri olmazdı. İstediğiniz tüm hudut ağlarını tasarlayabilir, istediğiniz tüm araştırmacıları dahil edebilirsiniz, lakin etiketleyiciler olmadan ChatGPT’niz olmaz. Elinizde hiçbir şey olmaz” dedi.

Her manada âlâ bir iş değil

Türkiye koşullarında bu uygun bir iş üzere görülebilir fakat temelinde ChatGPT’yi ChatGPT yapan bu beşerler birer taşeron pozisyonunda. İşlerinin garantisi büsbütün talebe bağlıyken sıhhat sigortası üzere yan haklara çoğunlukla sahip olamıyorlar. Elbette Alexej Savreux’un senaryosunda bu iş evvelki işlerinden daha uygun lakin fiyatlandırma genel olarak yapılan işin pahasını karşılamıyor. Bu yapay zeka eğitmenleri ek haklarla birlikte adil fiyatlandırma talep ediyor ve insan üzere muamele görmeyi talep ediyorlar.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar