Cuma, Mayıs 27, 2022
Google search engine
Ana SayfaİnternetÇin, Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink'e meydan okuyacak: 5G uydu ağı kuruluyor

Çin, Elon Musk’ın sahibi olduğu Starlink’e meydan okuyacak: 5G uydu ağı kuruluyor

Ulaş Utku Bozdoğan: Çin, Elon Musk'ın sahibi olduğu Starlink'e meydan okuyacak: 5G uydu ağı kuruluyor 1

Geçtiğimiz Aralık ayında Starlink uydularının kendi uzay istasyonuna çarpma tehlikesi taşıdığını belirterek Elon Musk’ı Birleşmiş Milletler Uzay Ajansı’na şikayet eden Çin, şirkete rakip olacak bir 5G uydu ağı kurmayı planladığını duyurdu.

Türünün ilk örneği olacak

Çin’in devlet basınında çıkan haberlere göre GalaxySpace ismini taşıyan proje kapsamında toplam 1000 uydudan oluşan bir 5G ağı kurulacak. Bu uydular arasından düşük maliyetli ve yüksek performanslı 6 iletişim uydusunun ilk partisinin üretildiği ve testlerinin tamamlandığı bildirilirken GalaxySpace ile birlikte çalışan Çin Uzay Teknolojileri Akademisi‘nden uzay mühendisi Zhu Kaiding, günde altı uydu üreten Starlink’e yetişmek için mücadele ettiklerini söylüyor.

SpaceX, Starship’in fırlatılışını içeren yeni bir video paylaştı

4 gün önce eklendi

Çin’in GalaxySpace projesinin, günümüzde yörüngede yaklaşık 2.000 uydusu bulunan ve projenin tamamlanması ile birlikte bu uydu sayısını 42.000’e çıkarmayı planlayan Starlink’e kıyasla oldukça küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte 5G teknolojisi kullandığı için türünün ilk örneği olacak yeni proje, Starlink’in sahip olduğu 110Mbps hızlara kıyasla 500 Mbps’den daha fazla hızlar sunmayı hedefliyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Diğer Haberleri
  • Çin’den Elon Musk’ın Starlink projesine rakip geliyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar