Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaBilimDaima grip aşısı olmaya son: Global mRNA grip aşısının insan denemeleri başladı

Daima grip aşısı olmaya son: Global mRNA grip aşısının insan denemeleri başladı

Şinasi Kaya: Daima Grip Aşısı Olmaya Son: Global Mrna Grip Aşısının Insan Denemeleri Başladı 1 Global mRNA grip aşısının insanlarda denenmesine karar verildi. Duke Üniversitesi’nde, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NIAID) Aşı Araştırma Merkezi (VRC) tarafından geliştirilen H1ssF-3928 mRNA-LNP‘nin güvenliğini ve bağışıklık yansısını test eden bir Faz 1 denemesi başlatıldı.

mRNA grip aşısının beşerli deneyleri başladı

Şinasi Kaya: Daima Grip Aşısı Olmaya Son: Global Mrna Grip Aşısının Insan Denemeleri Başladı 3 Yapılacak denemelerde 50 iştirakçi üç kümeye ayrılacak ve sırasıyla kendilerine 10, 25 ve 50 mikrogram etkin ilaç verilecek. Optimal dozaj belirlendikten sonra 10 iştirakçiye daha bu ölçülü aşı yapılacak. Ayrıyeten, mevcut dört değerlikli mevsimsel grip aşısını alacak ek bir küme daha olacak, böylelikle araştırmacılar hazırda bulunan grip aşılarının bağışıklık yansısını ve güvenliğini yeni aşıyla karşılaştırma imkanına sahip olacaklar. Denemeye katılanlar daha sonra ilacın bağışıklık reaksiyonunun nasıl olduğunu görmek, kısa ve uzun vadeli güvenliğini kıymetlendirmek için 12 ay boyunca tertipli olarak değerlendirilecektir.

Rakamlar hangi mevsimsel grip çeşitlerinin yaygın olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte, ABD’de 2010’dan 2020’ye kadar grip, 710.000 kişiyi hastaneye yatırdı ve 52.000 ölüme yol açtı. Öte yandan dünya genelinde grip her yıl 650.000 kişinin ölümüne yol açmakta.

Her yıl grip aşısı olmaya son

Şinasi Kaya: Daima Grip Aşısı Olmaya Son: Global Mrna Grip Aşısının Insan Denemeleri Başladı 5 NIAID Yönetici Vekili Dr. Hugh Auchincloss, “Evrensel bir grip aşısı halk sıhhati açısından büyük bir muvaffakiyet olacaktır ve hem mevsimsel grip aşılarının yıllık olarak geliştirilmesi gereksinimini hem de hastaların her yıl grip aşısı olma muhtaçlığını ortadan kaldırabilirdedi. Dr. Hugh Auchincloss, ayrıyeten grip virüsünün global bir pandemiye neden olabileceğini belirtirken “Evrensel bir grip aşısı, gelecekteki bir grip pandemisinin yayılmasına karşı değerli bir savunma sınırı vazifesi görebilir.” dedi.

mRNA tabanlı grip aşısı yarışında geliştirilen H1ssF-3928 mRNA-LNP aşısı yalnız değil. CureVac ve GSK ile Pfizer ve BioNTech halihazırda kendi ortak aşıları üzerinde çalışıyor. Emsal biçimde Moderna firmasının da denemeleri devam ediyor. Görünüşe nazaran ilerleyen devirlerde grip (influenza) tahlile kavuşmuş olacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar