Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaOtomobilDizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Dizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Avrupa Birliği, oldukça uzun bir süredir benzin ve dizel ile çalışan araçların üretiminin yasaklanması konusunda çalışmalar yürütüyordu. En nihayetinde bu yılın başında 2035 yılından itibaren benzin ve dizel ile çalışan araçların üretiminin tamamen yasaklanmasına yönelik bir karar alan örgüt, bu kararının onaylanması için üye ülkelerin onayına sunmuştu.

Birlikten alınan bu karara ilk tepki Almanya’dan gelince, söz konusu kararın uygulanabileceğine olan güven sarsılmış akabinde beş ülkenin daha benzer bir çıkış yapmasıyla ise zaten sarsılan güven tamamen yıkılmıştı. Ancak Avrupa Birliği geçtiğimiz gün herkesi şaşırtan o kararın resmen onaylandığını duyurdu.

Dizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Buna göre, 2035 yılından itibaren hiçbir istisna olmaksızın benzin ve dizel yakıtla çalışan araçların üretimine son verilecek. Bu konuda en sert tepkiyi gösteren Almanya’nın bile onayladığı bu karar sonrasında, 2035 yılı için benzin ve dizel yakıtlı araçlar için yolu sonu görünmüş oldu.

Öte yandan Almanya’nın nasıl ikna edildiği de anlaşıldı. Buna göre kararda bütün içten yanmalı motorlar değil sadece benzin ve dizelle çalışan içten yanmalı motorlar yasaklandı. E zaten geriye ne kaldı diye düşünebilirsiniz. Başta Almanya olmak üzere pek çok ülke hidrojen kaynaklı yakıt ve sentetik yakıtlar üzerinde çalışıyor. Eğer bu yakıt türü gerçekten maliyet olarak benzin ve dizelin yerini alabilirse, içten yanmalı motorlar da ömürlerini birkaç on yıl daha uzatmayı başarabilirler.

Kaynak:  Teknolojioku

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar