Cuma, Ekim 7, 2022
Google search engine
Ana SayfaMobilDizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların el hareketini komutlara dönüştüren sistem geliştirildi: Typealike

Dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların el hareketini komutlara dönüştüren sistem geliştirildi: Typealike

Meral Erden: Dizüstü bilgisayarlarda kullanıcıların el hareketini komutlara dönüştüren sistem geliştirildi: Typealike 1

Gün geçtikçe insan-bilgisayar etkileşimine dair yeni teknolojiler daha fazla ortaya çıkıyor. Son olarak Kanada’daki Waterloo Üniversitesi araştırmacıları, kullanıcıların el hareketlerini algılayarak bilgisayarları kontrol etmeyi sağlayan Typealike adını verdikleri yeni bir sistem geliştirdi.

36 farklı hareket algılanabiliyor

Typealike sistemi, dizüstü bilgisayarının ekranının konumu gereği daha aşağıda konumlanan ellerin hareketlerinin algılanabilmesi için web kamerasının görüş açısını artıran küçük bir mekanik bağlantı(ayna) ve farklı kullanıcılar için farklı el hareketlerini algılayabilen makine öğrenimi tabanlı bir yazılımdan oluşuyor.

Örnek vermek gerekirse Typealike sistemini kullanan bir kişi elleri klavyenin üzerindeyken ‘baş parmak yukarı‘ hareketi yaptığında yazılım, bu hareketi algılayarak bilgisayarın sesini açabilecek.

Bilim insanları, kullanıcıların ellerinin farklı boyutlarda olduğu ve farklı göründüğü için toplamda 36 farklı hareketin 30 farklı kullanıcı tarafından yapıldığı bir veri tabanı oluşturduklarını söylüyorlar. Sistemin ayrıca farklı aydınlatmalara sahip ortamlarda da yüksek doğruluk sunduğu belirtiliyor.

Yapılan hareketleri %97 doğru algılayabildiği belirtilen Typealike‘ın, geliştirilerek kontrol cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak sanal gerçeklik ortamlarında da kullanılması amaçlanıyor.

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar