Perşembe, Eylül 28, 2023
Ana SayfaBilimDünyada birinci defa 50 ülke, elektrik gereksiniminin %10'unu güneş ve rüzgardan üretti

Dünyada birinci defa 50 ülke, elektrik gereksiniminin %10’unu güneş ve rüzgardan üretti

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünyada Birinci Defa 50 Ülke, Elektrik Gereksiniminin %10'Unu Güneş Ve Rüzgardan Üretti 1

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi gün geçtikçe daha fazla önem kazanırken yayınlanan yeni bir rapor, en az 50 ülkenin elektrik ihtiyacının %10’undan fazlasını rüzgar ve güneş enerjisinden elde ettiğini gösterdi. Bu, bir dünya rekoru anlamına geliyor.

Kömürden enerji üretme oranı da arttı

Bağımsız enerji düşünce kuruluşu Ember tarafından hazırlanan bir rapor, küresel olarak yenilenebilir enerjinin durumuna dair bilgiler sunuyor. Rapor, 2020’de enerji ihtiyacının en az %10’unu güneş ve rüzgardan üreten 43 ülke varken bu sayının 2021 yılında 50’ye çıktığını gösteriyor.

Ayrıca raporda, temiz elektrik kaynaklarının 2021’de dünya elektriğinin %38’ini oluşturduğuna yer veriliyor. Yenilenebilir kaynaklar, geçtiğimiz yıl % 36’yla gerçekleşen kömürden enerji üretimine kıyasla  daha iyi bir orana sahip.

2021’de elektrik ihtiyacının %25’inden fazlasını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan ülke sayısı 10’a ulaştı ve bu ülkeler arasında %52’yle Danimarka, %47’yle Uruguay ve %43’le Lüksemburg yer alıyor.

Airbus A380, yemeklik yağdan yapılan yakıtla uçtu

1 gün önce eklendi

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretme oranları artıyor ve gün geçtikçe daha yaygın bir hale geliyor ancak kömürden enerji üretme oranı 2021 yılında bir önceki yıla oranla %9 büyüme gösterdi. Yalnızca rüzgar ve güneş enerjisiyle üretilen enerji, geçtiğimiz yıl toplam küresel ihtiyacına oranla %29 olarak gerçekleşti.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Enerji Haberleri
  • Güneş ve rüzgar enerjisi üretimi 2021’de rekor kırdı

Kaynak:  Donanimhaber

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar