Çarşamba, Aralık 7, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimDünyada birinci defa 50 ülke, elektrik gereksiniminin %10'unu güneş ve rüzgardan üretti

Dünyada birinci defa 50 ülke, elektrik gereksiniminin %10’unu güneş ve rüzgardan üretti

Ulaş Utku Bozdoğan: Dünyada birinci defa 50 ülke, elektrik gereksiniminin %10'unu güneş ve rüzgardan üretti 1

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi gün geçtikçe daha fazla önem kazanırken yayınlanan yeni bir rapor, en az 50 ülkenin elektrik ihtiyacının %10’undan fazlasını rüzgar ve güneş enerjisinden elde ettiğini gösterdi. Bu, bir dünya rekoru anlamına geliyor.

Kömürden enerji üretme oranı da arttı

Bağımsız enerji düşünce kuruluşu Ember tarafından hazırlanan bir rapor, küresel olarak yenilenebilir enerjinin durumuna dair bilgiler sunuyor. Rapor, 2020’de enerji ihtiyacının en az %10’unu güneş ve rüzgardan üreten 43 ülke varken bu sayının 2021 yılında 50’ye çıktığını gösteriyor.

Ayrıca raporda, temiz elektrik kaynaklarının 2021’de dünya elektriğinin %38’ini oluşturduğuna yer veriliyor. Yenilenebilir kaynaklar, geçtiğimiz yıl % 36’yla gerçekleşen kömürden enerji üretimine kıyasla  daha iyi bir orana sahip.

2021’de elektrik ihtiyacının %25’inden fazlasını yenilenebilir kaynaklardan sağlayan ülke sayısı 10’a ulaştı ve bu ülkeler arasında %52’yle Danimarka, %47’yle Uruguay ve %43’le Lüksemburg yer alıyor.

Airbus A380, yemeklik yağdan yapılan yakıtla uçtu

1 gün önce eklendi

Yenilenebilir kaynaklardan enerji üretme oranları artıyor ve gün geçtikçe daha yaygın bir hale geliyor ancak kömürden enerji üretme oranı 2021 yılında bir önceki yıla oranla %9 büyüme gösterdi. Yalnızca rüzgar ve güneş enerjisiyle üretilen enerji, geçtiğimiz yıl toplam küresel ihtiyacına oranla %29 olarak gerçekleşti.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Enerji Haberleri
  • Güneş ve rüzgar enerjisi üretimi 2021’de rekor kırdı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar