Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimDünyanın 100 bin mümkün geleceği simüle edildi

Dünyanın 100 bin mümkün geleceği simüle edildi

İnanç Can Çekmez: Dünyanın 100 bin mümkün geleceği simüle edildi 1

İklim değişikliği, şüphesiz gezegenimizin geleceğini etkileyecek olan en büyük faktörlerden birisi konumunda. Yeni bir araştırma, iklim değişikliğinin gelecekteki olası senaryoları hakkında bilgi sahibi olmamız için gerçekleştirildi. Çalışmada farklı parametrelere göre  olası 100 bin farklı durum simüle edildi.

Dünyanın sıcaklığındaki artış kaçınılmaz

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, iklim değişikliğinin ve bu duruma karşı alınabilecek tedbirlerin farklı kombinasyonlarını simüle ettiler. Geliştirilen modeller arasında yalnızca teknik, çevresel ve ekonomik faktörler değil, iklim değişikliğiyle mücadelede ilerlemeye yardımcı olan veya herhangi bir  ilerleme sunmayan sosyal ve politik faktörler de yer alıyor.

Şimdiye kadarki iklim değişikliği simülasyonlarında iklim değişikliği politikaları es geçildi ancak araştırmacılar, iklim etkilerine hazırlanmak için uyum planlayıcılarının gelecek on yıllar için farklı sıcaklık sonuçlarının olasılığını anlamaları gerektiğini söylüyorlar.

İklim politikası ve sera gazı emisyonlarının gelecekteki olası 100 bin yolunun modellendiği çalışmada, 2100 yılına kadarki olası sonuçlar araştırıldı. Ekip, toplumların küresel ısınmaya karşı yaklaşımlarının, etkinin olumlu ya da olumsuz yönde ilerlemesi konusunda en önemli faktörlerden birisi olduğunu belirtiyor.

Dünyamızın şu anki durumu göz önüne alındığında ve mevcut aynı işleyişinin devam etmesi durumunda gezegenimizin genel sıcaklığının 3.6 santigrat derece artacağı gözlemlendi. Bununla birlikte simüle edilen modellemelerden en agresif eylem senaryosunda bile gezegenimizin Paris İklim Anlaşması‘nda hedeflenen 1.5 santigrat derece artışın imkansız olduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar, en mümkün hedefin 2 santigrat derece artış yönünde olduğunu söylüyorlar.

İnsan kalp hücrelerinden otonom biyohibrit balık geliştirildi

3 gün önce eklendi

Araştırmacılar, toplumların sosyal tutumlarının, teknolojilerdeki iyileştirmelerin ve maliyet düşüşleri ile politik sistemlerin tepki verme kabiliyetinin gelecekteki iklim değişikliği senaryolarında önemli faktörler olacağını belirtiyorlar.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Dünyanın 100 bin olası geleceği simüle edildi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar