Salı, Ekim 4, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimDünya'yı Delip 20 km Alttaki Sınırsız Güce Ulaşmak İçin Düğmeye Basıldı

Dünya’yı Delip 20 km Alttaki Sınırsız Güce Ulaşmak İçin Düğmeye Basıldı

Bir jeotermal enerji firması, temiz enerji üretmek için Dünya’nın kabuğunu delip buradaki enerji kaynaklarına ulaşmayı planlıyor. Quaise Energy firması teknolojilerinin yüzeyin 20 kilometre altına inmeye imkan verdiğini söylüyor. Firmaya göre bu derinlikte, sınırsız ısı var. Firma projesi için “melek” yatırımcılardan şimdiye kadar 40 milyon dolar fon desteği topladı.

Finansman turuna liderlik eden Safar Partners’ın Yönetici Ortağı Arunas Chesonis yaptığı açıklamada, “Temiz enerjiye hızlı geçiş, insanlığın karşılaştığı en büyük zorluklardan biri” dedi ve devam etti: “Jeotermal enerji, daha az kaynak kullanarak çok daha fazla güç sağlayabilir. Temiz enerji geçişine bu iki açıdan da yaklaşmak zorundayız. Quaise’in çözümü, temiz, yenilenebilir enerjinin gezegenimizin geleceğini güvence altına alacağı bir gelecek vaat ediyor.

Geleneksel matkaplar, kabuğun sığ derinliklerinde bulunan kaya ve mineraller arasında kolayca geçebiliyor, ancak daha derinlerde kayaların sertliği, aşırı basınç ve yüksek sıcaklık matkap uçlarını işe yaramaz hale getiriyor. Firmanın geliştirdiği milimetik sondaj sistemi

Quaise’in bu fikri gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini yakında göreceğiz. Firma 2024 yılına kadar işlevsel sondaj makineleri üretmeyi hedefliyor.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar