Çarşamba, Mart 22, 2023
Google search engine
Ana SayfaOyunElden Ring Öyküsü Açığa Çıktı

Elden Ring Öyküsü Açığa Çıktı

Elden Ring oynarken her ne kadar olup biten her şeye dikkat etmeye çalışsanız da oyunun sahip olduğu hikâyeyi anlamakta ve kavramakta zorluk çekebilirsiniz. Birçok FromSoftware oyununda olduğu gibi oyunun sahip olduğu hikâyeye tam manası ile hâkim olabilmek ve fikir edinebilmek için, oyunda bulunan neredeyse her bir öğenin açıklamalarını okumanız bunun yanı sıra oyunda yer alan her bir karakter ile diyalog kurmanız ve bunları ezberlemeniz gerek. Tüm bu içerikleri ve daha fazlasını tüketmediğiniz sürece Elden Ring hakkında yeterli ve detaylı bilgiye ulaşmak oldukça zor. Elden Ring hakkında daha fazla bilgiyi öğrenmek istiyorsanız bu yazı sizlere mutlaka yardımcı olacaktır.

Öncelikle bu yazının aslının PC Gamer yazarı olan Tyler Clop tarafından kaleme alındığını belirtmek isterim. Makale boyunca ben Tyler’ın bu yazısını kendi dilimize uygun hale getiriyor ve sunuyor olacağım.

Önceki Souls oyunlarında olduğu gibi, Elden Ring için de hikâyeye giriş anlamında en doğru yer oyunun başında gösterilen sinematik. Diğer Souls oyunlarında da olduğu gibi Elden Ring’de de oyun başında gösterilen sinematik, oyunun sahip olduğu hikâyeyi temel anlamda oyuncuya vermekte. Oyunun girişinde gösterilen bu sinematikte Lands of Between tarihindeki çok önemli bir noktayı ve o olaydan sonra meydana gelen çöküntüyü öğreniyorsunuz.

Elden Ring, doğrudan bir tanrıya, özellikle oyunun da adlandırdığı gibi bir dış tanrıya bağlıdır. Büyük irade olarak adlandırılan bu tanrı, Elden Ringi (ya da onu yaratacak her şeyi) kozmostan aşağı Lands of Between’e yolladı. Bu durum Dünyayı yöneten düzen kavramının fiziksel bir tezahürü olarak tasvir edilmiş gibi görünmekte.

Elden Ring’i oluşturan her büyük rün ölümün doğal olarak gerçekleşip gerçekleşmediği veya insanların ölümsüz olup olmadığı gibi varoluşun farklı bölümlerinin nasıl çalıştığını belirler. Oyunda yer alan her bir yarı tanrıdan bu büyük rünleri toplamanız ve sonunda onları tekrardan Elden Ring’e geri koymanız gerekiyor. Elden Ring’in içine koymaya karar verdiğiniz büyük rünler, alacağınız sonun türünü ve Lands of Between’in geleceğini belirler.

İnanç Can Çekmez: Elden Ring Öyküsü Açığa Çıktı 1

Elden Ring’te yer alan Erdtree büyük irade ve Elden Ring ile bağlantılıdır. Erdtree mitolojide ve diğer kurgularda bir dünya ağacına veya hayat veren bir ağaca benzetilmektedir. Bunun dışında oyunda Erdtree’nin neden bir ağaç olduğu ise tam olarak belli değil.

Erdtree’nin dünya üzerindeki kontrolüne inanan insanlar için bu ağaç büyük irade’nin fiziksel bir sembolüdür. Ağaç ayrıca ölülerin ruhlarını emmekten ve onları bir şekilde hayata döndürmekten sorumludur. Bu durum da Tarnished’ların neden tekrar ve tekrar dirilebildiğini açıklamakta. Elden Ring parçalandığı esnada Erdtree’ye zarar verdi. Oyunun büyük bölümünde, topladığınız ölü yapraklar ve araziye saçılan ölmekte olan kabuklar aracılığıyla etkisinin nasıl azaldığını görebilirsiniz.

Two Fingers, büyük irade’nin temsilcisidir. Büyük irade, gezegene ayak basmadan Lands of Between insanları ve yaratıklarıyla iletişim kurmanın pek çok yoluna sahiptir ve Two Fingers da bunlardan biridir.

Two Fingers, Fingerprints tarafından okunan parmak izleri aracılığıyla iletişim kurar. Esasen insanlara (ve Tarnished’lara) büyük iradenin yollarıyla rehberlik eder. Two Fingers ayrıca Elden Ringte’ki büyük bir din olan Golden Order’ın çekirdeğini oluşturur.

Elden Lord olmak, Dark Souls 2’de bir sonraki hükümdar olmanın belirsiz olduğu gibi biraz belirsiz bir durum.

Elden Lordlar, Elden Ring ve Erdtree’den bile önce ortaya çıkmış olabilirler. Elden Lord’lar muhtemelen Elden Ring’i ve Erdtree’yi koruyor. Ayrıca muhtemelen buna ek olarak bir şekilde büyük iradenin güçlerine de sahipler. Bu durumun iyi ya da kötü olması ise tartışmaya açık bir konu. FromSoftware, bir Elden Lord’un amacının ne olduğunu sorgulamanızı istiyor.

Kabaca Elden Ring’i oynayan herkes için bir Tarnished diyebiliriz. Dark Souls’daki Chosen Undead gibi, Tarnished’lar da çoğunlukla sorunlarına çözüm arayan bir insan sınıfıdır. Tarnished’lar, oyunun giriş bölümünde de anlattığı gibi, bir zamanlar Lands of Between’de yaşadılar ve sonra bilinmeyen bir nedenden dolayı kovuldular.

Elden Ring parçalandığında ve yarı tanrıların hiçbiri Elden Lord rolünü üstlenmediğinde, büyük irade çaresiz kaldı ve bu süreçte birçoğu ölüp hayata döndürülen Tarnished’ları geri getirdi. Oyunda tanıştığınız diğer insan karakterlerin birçoğu, özellikle Roundtable Hold’dakiler de birer Tarnished. Onlar da Elden Lord olmak istiyorlar ya da en azından size amaçlarının bu olduğunu söylediler.

İnanç Can Çekmez: Elden Ring Öyküsü Açığa Çıktı 2

Kraliçe Marika bir arka plan karakteridir. Kraliçe Marika the Eternal, Lands of Between’in şu anki hükümdarı ve Elden Ring’i parçalayan kişidir. Elden Ring’in kalan gücünü arayan birçok güçlü Yarı Tanrı çocuğu var

Quenn Marika hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak Kardeşi Corhyn’in arayışını takip ederseniz veya turtle popes diyaloğunu dikkatlice dinlerseniz onun hakkında daha fazla bilgiyi edinme fırsatı yakalarsınız.

Night of the Black Knives ilk yarı tanrı Godwyn öldüğü zaman. O zamana kadar yarı tanrılar sonsuza kadar yaşadılar. Night of the Black, Lands of Between tarihinde önemli bir andı çünkü görünüşe göre ilk kez biri büyük iradeye doğrudan karşı çıkıyordu.

Ranni’nin görev serisini sonuna kadar takip ederek Night of the Black Knives hakkında çok daha fazla şey öğrenebilirsiniz. Night of the Black Knives ile alakalı olarak bilmeniz gereken en önemli şey ise tüm yarı tanrıların Elden Ring’in parçaları için savaşmasına yol açtığıdır.

Kırık Elden Ring’in parçalarından gelen yeni güçle, yarı tanrıların hepsi birbirleriyle savaşmaya başladı. Bu olaydan memnuniyetsiz olan büyük irade tüm yarı tanrıları terk etti ve ardından Tarnished’ları büyük rünleri almaya çağırdı.

Oyunun her yerinde Shattering’in kalıntılarını görebilirsiniz. Kalelerin yıkılmasının, Caelid’in kırmızı bir çorak arazi olmasının ve tüm önemli figürlerin haritaya dağılmış olmasının nedeni budur.

Elden Ring’deki ilk hedefiniz, Elden Ring’i restore etmeye yardımcı olacak büyük rünlara sahip Shardbearers’ı aramaktır. Bunlar, Godrick the Grafted, Rennala, Quenn of the Moon, General Radahn, Praetor Rykard ve Grace-Given Morgott isimli karakterlerdir.

Söz konusu karakterlin hepsi ile oyunda şu veya bu şekilde tanışacaksınız. Bazıları oyunun ana planına diğerlerinden daha fazla bağlı, ancak her birinin kendilerine bağlı önemli bir geçmişi var. En önemli nokta ise bu karakterlerin büyük rünlara sahip olması.

Elden Ring’in hikayesini takip etmek için en iyi tavsiyem, diyalogları dikkatlice dinlemek ve mümkün olduğunda öğe açıklamalarını okumak. Her kılıç, bitki ve büyü, dünyanın farklı yönlerine ilişkin anlayışınızı doldurabilecek bilgi parçalarına sahiptir. Oyundaki genel rutinim, bir öğeyi almak ve boş zamanlarımda onun hakkındaki bilgileri okumak.

Ayrıca, NPC’lerin size söyledikleri konusunda inanılmaz derecede şüpheci olmalısınız. FromSoftware oyunlarındaki herkesin kendi ajandaları vardır ve size açıkça yalan söylemeseler de size gerçeğin çok çarpık bir versiyonunu söylüyor olabilirler.

Sonuç

Bir oyun editörü olarak belki de en korktuğum içeriği kaleme almış bulunmaktayım. Bunun sebebi de takdire şayan. Eğer makalede yer alan bilgilerin yanlış ya da eksik olduğunu düşünüyorsanız lütfen bu düşüncelerinizi yorum kısmında belirtmekten kaçınmayın.

Tekrar etmekte fayda var. Bu yazı benim kişisel oyun deneyimime ve bilgime dayanmamakta. Okumuş olduğunuz bu yazı PC Gamer sitesinden Tyler Colp’a ait. Eğer yazının orijinal haline bakmak isterseniz bu linke göz atabilirsiniz.

Mevcut makaleyi mümkün olabildiğince temiz bir şekilde dilimize uyarlamaya ve üzerinde değişiklik yapmamaya özen gösterdim.

Son olarak Elden Ring’in hikayesi anlamında çok daha detaylı ve geniş bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen Elden Wiki’ye göz atın. Siteye ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz. Elden Wiki’de detaylı rehber ve bilgilere kolaylıkla ulaşabilir ve forumlara göz atabilirsiniz. Sitede kullanılan İngilizce oldukça sade ve temiz. Dil yeterliliğinize güvenmiyorsanız çeviri eklentileri kullanarak da sayfaları rahatlıkla tercüme edebilirsiniz.

Kaynak:  Technopat

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar