Pazar, Temmuz 21, 2024
Ana SayfaİnternetEn tanınan internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

En tanınan internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

Google Chrome, internet tarayıcıları piyasasında büyük bir hakimiyet kurmuş durumda. Bilhassa varsayılan seçeneklerinde birinci tercih olarak belirtilmesi, Chrome’un pazarda neredeyse hiçbir rakibi olmadığı manasına geliyor. Lakin Microsoft, bu durumdan yorulmuş olacak ki yeni bir Chromium tabanlı tarayıcı çıkardı. Yapay zeka teknolojilerini kullanarak geliştirilen bu tarayıcının kullanıcı sayısını artırmayı hedefledi. Fakat işlerin beklenildiği üzere gitmediği ortaya çıktı. Statcounter’ın Nisan 2023 raporuna nazaran, Microsoft Edge artık dünya genelindeki en tanınan ikinci masaüstü tarayıcısı değil.

Mobil aygıtların ehemmiyeti arttıkça ve MacBook’ların M serisi işlemcilere sahip modellerinin satışları yükseldikçe, Apple’ın Safari tarayıcısı da kullanıcı sayısını artırdı. Microsoft Edge ise, uzun müddettir elinde tuttuğu ikinci sırayı Apple’a kaptırdı. Şu anda dünya genelindeki masaüstü tarayıcılar ortasında sıralama şöyle: Google Chrome, Apple Safari, Microsoft Edge, Firefox ve Opera.

En tanınan internet tarayıcıları sıralamasında şoke eden bir güncelleme yaşandı

Statcounter’ın raporuna nazaran, Safari’nin pazar hissesi bir evvelki aya nazaran 0,95 puan artarak %11,87’ye yükseldi. Microsoft Edge ise, neredeyse bir yıldır %11’in üzerine çıkmakta zorlanarak üçüncü sıraya düştü. Nisan 2023’te Microsoft Edge, 0,15 puan kaybetti. Google Chrome ise %66,13’lük pazar hissesiyle başkan pozisyonunu koruyor.

Muhtemelen en hayal kırıklığı yaratan şey, düşüşün bu yıl meydana gelmiş olmasıdır. Microsoft, yapay zeka teknolojilerine süratli bir formda adapte olan şirketlerden biri olarak biliniyor. Lakin ne yazık ki, yeniliklerine karşın istedikleri sonuçları alamadılar. Chrome’un hakimiyeti devam ediyor ve Apple Safari onu takip ediyor. Microsoft Edge, rakiplerinin gerisinde kalıyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar