Pazar, Aralık 10, 2023
Ana SayfaOyunEpic Games'e bir yeni Fortnite davası daha açıldı. Bu defa dava konusu...

Epic Games’e bir yeni Fortnite davası daha açıldı. Bu defa dava konusu “Fortnite dansı.”

Epic Games, profesyonel bir koreograf tarafından açılan yeni ve ilginç bir dava ile karşı karşıya. Koreograf, şirketin kendine ait olan bir dans hareketini Fortnite ifadesi olarak kullanmak üzere aldığını iddia ediyor.

Kyle Hanagami, 2020’de Fortnite’a eklenen bir ifade olan “It’s Complicated”in, Charlie Puth’un pop şarkısı “How Long”un destek ekibindeyken 2017 rutininde gerçekleştirdiğini, telif hakkıyla korunan dans hareketlerinin izinsiz olarak oyuna aktarıldığını söylüyor.

NBC tarafından bildirilene göre dava, Epic’in “Hanagami’yi hak sahibi olarak belirtmediğini veya Kayıtlı Koreografiye dayalı türev çalışmaları kullanma, görüntüleme, çoğaltma, satma veya oluşturma için izin almadığını” iddia ediyor. Davada, Epic’in ifadeyi oyun içi bir satın alma olarak satarak koreografın çalışmasından haksız bir şekilde yararlandığı söyleniyor ve ifadenin Fortnite’ta görünmesinin durdurulması isteniyor. Tabii ki bir de tazminat talebi var.

Hanagami’nin avukatları, dans hareketlerini Fortnite ifadesiyle yan yana karşılaştıran bir videoyu YouTube’a yükledi. Bu videoda ifadenin tüm vücut rutinine ne kadar yakın olduğu görülebiliyor.

Ayrıca Hanagami küçük çaplı bir koreograf değil. Daha önce Britney Spears, Justin Beiber, BlackPink ve NSYNC gibi mega yıldızlarla da çalıştı.

Aslında Epic’e, başkalarının dans hareketlerini izinsiz aldığı iddiasıyla ilk kez dava açılmıyor. 2018’de The Backpack Kid olarak da bilinen Russell Horning, bir ifadede Floss dansını kullandığı için Epic’e dava açmıştı. Aktör Alfonso Ribeiro ise, The Fresh Prince of Bel-Air’deki ünlü Carlton dansını taklit eden bir ifade nedeniyle yayıncıya farklı bir dava daha açmıştı. Son olaraksa rap şarkıcısı 2 Milly, Milly Rock hareketini kopyaladığı iddiasıyla konuyu mahkeme salonlarına taşımıştı. Epic’in davacıların hiçbirinin danslar üzerinde telif hakkına sahip olmadığını öne sürmesi ile üç dava da daha sonra düşmüştü.

Ancak Hanagami’nin durumu daha karmaşık. Profesyonel koreograf, hareketin telif hakkını elinde tuttuğunu söylüyor. Daha önceki davalarda alınış bir telif hakkı söz konusu değildi.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar