Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaBilimGeyikten Beşere Bulaşan Bir Koronavirüs Tespit Edildi

Geyikten Beşere Bulaşan Bir Koronavirüs Tespit Edildi

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle gündemde ikinci plana gerileyen koronavirüs pandemisi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kanada’da bir grup bilim insanı, at kuyruklu geyiklerden insanlara bulaşan bir koronavirüs tespit etti. Şu ana kadar yalnızca 1 vaka tespit eden bilim insanları, virüsün geyiklerden insanlara bulaşıp bulaşmayacağını ispatlayabilmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyduklarını açıkladılar.

bioRxiv’de paylaşılan ancak şu an için hakemli bir dergide yayımlanmayan bulgular, at kuyruklu geyiklerden insana bulaşan virüsün orijinal SARS-CoV-2’den farklı olduğunu ortaya koyuyor. Yapılan incelemelere göre bu virüs, 76 mutasyona sahip bir varyant. Mutasyonların 23 tanesinin daha önce farklı canlılarda da tespit edildiği açıklandı.

17 geyiğin koronavirüs testi pozitif çıktı

Ulaş Utku Bozdoğan: Geyikten Beşere Bulaşan Bir Koronavirüs Tespit Edildi 1

Kanada’da yapılan çalışmalar kapsamında yüzlerce geyiğe koronavirüs testi yapıldı. Yapılan testler sonucunda 17 geyikte virüs tespit edildi. Bu virüslerin ortak noktası, hepsinin de bu 76 mutasyonlu varyant oluşuydu. Uzmanlar, verilerin önemli olduğunu ancak yine de geyikten insana bulaşabilecek bir varyant hakkında konuşmak için erken olduğunu söylüyorlar.

Koronavirüs demişken; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bir süredir önemli açıklamalar yapıp, günün ilerleyen saatlerini işaret ediyor. Fahrettin Koca’nın ne söyleyeceği şu an için bilinmiyor ancak bu açıklamanın bir süredir beklendiği vurgusu yapılıyor. Bu konudaki en net bilgiyi Fahrettin Koca’nın bu akşam yapacağı açıklamadan sonra edinebileceğiz…

Kaynak:  Webtekno

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar