Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaMobilGoogle, Android'e Privacy Sandbox'ı getiriyor: Reklam gösterimi için en az kullanıcı takibi

Google, Android’e Privacy Sandbox’ı getiriyor: Reklam gösterimi için en az kullanıcı takibi

Şinasi Kaya: Google, Android'e Privacy Sandbox'ı getiriyor: Reklam gösterimi için en az kullanıcı takibi 1

Google, kullanıcıların çevrimiçi gizliliği korumaya yönelik çabalarına devam ediyor. Şirket, yaptığı yeni bir açıklamayla mevcut çevrimiçi reklamcılık sistemini gizliliği koruyan bir alternatifle değiştirmeyi sağlama ve uygulamalar arası izlemeyi engelleme çabaları doğrultusunda Android’de Privacy Sandbox‘ı oluşturmak için çok yıllı bir girişim başlattıklarını duyurdu.

Privacy Sandbox, Android’de

Google’ın temel olarak Android’de Privacy Sandbox ile ‘kullanıcıların bilgilerinin korunduğunu bildiği ve geliştiricilerin ve işletmelerin mobilde başarılı olacak araçlara sahip olduğu etkili ve gizliliği artıran reklamcılık çözümleri geliştirmeyi’ amaçladıklarını belirtiliyor.

Şirketin, ürün yönetimi başkan yardımcısı Anthony Chavez: “Bu çözümler kullanıcı verilerinin üçüncü taraflarla paylaşımını sınırlayacak ve reklam kimliği de dahil olmak üzere uygulamalar arası tanımlayıcılar olmadan çalışacak. Ayrıca, uygulamaların reklam SDK’larıyla entegre edilmesi için daha güvenli yollar da dahil olmak üzere, gizli veri toplama potansiyelini azaltan teknolojileri araştırıyoruz.” dedi.

Şirket, henüz tasarım ve test aşamasında olduklarını bildiriyor. Bu sebeple henüz somut bir yöntem gösterilmiyor ancak Google‘ın bazı önerileri var. Daha önce kullanıcıları belirli ilgi alanlarına göre kümeleyerek reklam gösteriminin hedeflendiği FLoC sisteminin yerine getirilen Topics API bu önerilerden birisi olarak konumlanıyor.

Bir diğer öneri olarak da geliştiricilerin kullanıcı bilgileri üçüncü taraflarla paylaşılmasına ihtiyaç olmadan geliştiriciler tarafından tanımlanan özel kitlelere ve kullanıcıların önceki etkileşimlerine dayalı reklam göstermenin hedeflendiği FLEDGE sistemi yer alıyor.

Google, Mac’leri Chrome OS Flex ile Chromebook’a dönüştürüyor

10 sa. önce eklendi

Google, Android için yeni çözümleri tasarlarken, oluştururken ve test ederken, mevcut reklam platformu özelliklerini en az iki yıl boyunca desteklemeyi planladıklarını belirtti.

  • Anasayfa
  • Mobil Teknolojiler
  • Android Haberleri
  • Google, Android’e Privacy Sandbox’ı getiriyor

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar