Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle Chrome’un yeni özelliği hem beğenildi hem eleştirildi

Google Chrome’un yeni özelliği hem beğenildi hem eleştirildi

Google Chrome, kullanıcıların hayatını biraz daha kolaylaştırmak için yeni bir özellik getiriyor: görüntü karelerini direkt kopyalama. Bu, ekran imgesi alma fonksiyonlarının çoğunlukla daha düşük kaliteli imgeler ve görüntünün ilerleme çubuğuyla sonuçlandığı durumları engellemeyi amaçlıyor. Ancak bu özellik tam manasıyla beklentileri karşılayamıyor. Öncelikle, kopyalanan kareyi direkt masaüstünüze kaydedemiyorsunuz.

Bu özelliğin nasıl çalıştığına bakacak olursak; YouTube’da, bu seçeneğe erişebilmek için yalnızca bir değil iki defa sağ tıklamanız gerekiyor. Bu, bir görüntüden hareketsiz bir manzara yakalamak için ekstra bir adım demek. Bununla başa çıktıktan sonra Chrome, kareyi muhakkak metin alanlarına, Google Dokümanlar üzere, ya da Apple’ın Notlar uygulamasına yapıştırmanıza müsaade veriyor. Fakat bu kareyi direkt masaüstüne kaydetme imkanınız yok.

Dahası, bu özellik şimdi üniversal bir kullanıma sahip değil. YouTube’da epeyce yeterli çalışırken, streaming hizmetleri için durum farklı. YouTube dışındaki platformlarda bu özelliğin fonksiyonelliğini engelleyen kısıtlamalar hala mevcut.

Google Chrome’un yeni özelliği hem beğenildi hem eleştirildi

Peki, Chrome’un “Video Kare Kopyala” özelliği yarım yamalak bir yenilik mi yoksa sahiden faydalı bir şeye hakikat ilerleyen bir adım mı? Bu hususta bir karara varmak için şimdi erken. Şimdilik, bu özellik spesifik bir tahlil sunuyor, fakat günlük web tarama araçlarınızın bir modülü olabilmesi için kimi ayarlamalara muhtaçlık duyuyor.

Kullanıcı geri bildirimleri geldikçe Google’ın bu özelliği ayarlamasını bekleyebiliriz. Lakin o vakte kadar ekran imajı alma fonksiyonunu kullanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Bu özellik bugün Windows, Mac, Linux ve ChromeOS için kullanıma sunuldu. Tahminen size birkaç tıklama kazandırabilir, lakin katiyen daha yol kat etmesi gereken bir özellik.

Avatar Of Ulaş Utku Bozdoğan
Ulaş Utku Bozdoğan
Teknoloji alanındaki güncel gelişmeleri titizlikle takip edip bu konuda derinlemesine analizler sunan bir yazar. bilgi teknolojileri, yapay zeka, mobil teknolojiler ve dijital trendler gibi konularda geniş bir bilgi birikimine sahip. Teknolojinin hızla değişen dünyasındaki yenilikleri sade ve anlaşılır bir dille aktarma çalışır. Teknolojinin getirdiği dönüşümleri yakından izleyen ve bu konudaki görüşlerini etkileyici bir şekilde paylaşan Ulaş Utku Bozdoğan, teknoloji haberleri alanında önemli bir ses haline gelir :)
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar