Salı, Mayıs 30, 2023
Ana SayfaYapay ZekaGoogle, En Gelişmiş Dil Modeli PaLM 2'yi Tanıttı

Google, En Gelişmiş Dil Modeli PaLM 2’yi Tanıttı

Google, heyecanla beklenen geliştirici konferansı I/O’yu gerçekleştirdi. Birçok yeni ürün ve hizmetini tanıtan teknoloji devi, bunlara ek olarak çok merak edilen konulardan olan yapay zekâya da etkinlikte büyük yer verdi.

Şirket, sunumunda en yeni dil modeli PaLM2’yi tanıttı. Google’ın çok dilli, kod yazabilen ve muhakeme yeteneklerine sahip model hakkında paylaştığı detaylara birlikte göz atalım.

PaLM 2, şimdiden 25 hizmete güç veriyor

İnanç Can Çekmez: Google, En Gelişmiş Dil Modeli Palm 2'Yi Tanıttı 1

Gecko, Otter, Bison ve Unicorn isimli dört boyutt sunulacak PaLM 2’nin ön izlemeye açıldığı ifade edildi. Sundar Pichai, Gecko’nun mobil cihazlarda çalışabilecek kadar hafif olduğunu, çevrimdışıyken bile yeterince hızlı olacağını ekliyor. Bu çok yönlülükle PaLM 2’nin daha fazla kişiye yardımcı olacağı ekleniyor.

PaLM2, Google’ın ChatGPT rakibi sohbet botu Bard’a güç veriyor ve şirketin yapay zekâ hamleleri için temel model işlevi görüyor. Google, şimdiden dil modelinin 25 üründe yer aldığını da açıklamalarına ekledi.

Google, en gelişmiş dil modelinin, mantık, matematik gibi konularda iyi olduğunu söylüyor. Örneğin model; kod yazma, hataları düzeltme gibi özelliklere sahip. Google JavaScript ve Python dahil 20’den fazla programlama dili desteğine sahip olduğunu ekliyor.

Oluşturulması büyük zaman ve kaynak gerektiren diğer büyük dil modelleri gibi PaLM 2 de tek bir üründen ziyade, tüketici ve kurumsal ortamlarda kullanılacak farklı sürümleri olan bir ürün ailesi olarak karşımıza çıkıyor.

Sistem; en küçükten en büyüğe doğru Gecko, Otter, Bison ve Unicorn olarak adlandırılan dört boyutta mevcut. Google, PaLM 2’nin en hafif versiyonu olan Gecko’nun, cep telefonlarında çalışabilecek kadar küçük olduğunu söylüyor.

PaLM 2, 100’den fazla dil desteğine sahip

İnanç Can Çekmez: Google, En Gelişmiş Dil Modeli Palm 2'Yi Tanıttı 3

Buna ek olarak modelin 100’den fazla dil içeren bir yapı üzerinde eğitildiği de söyleniyor. Bu sayede model, deyimler, şiirler gibi metinleri anlama ve tercüme etme gibi konularda daha gelişmiş hale geliyor.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar