Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaMobilGoogle I/O 2023 gerçekleşti: İşte Android ekosistemi için tanıtılan yenilikler!

Google I/O 2023 gerçekleşti: İşte Android ekosistemi için tanıtılan yenilikler!

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 1 Her yıl olduğu üzere bu yıl da I/O’da Google’ın yeni teknolojileri tanıtıldı. Android ise her vakit teknolojinin yararlarını mümkün olduğunca çok beşere ulaştırmakta ve büyük işler başarmaya devam ediyor. Dünya çapında 3 milyardan fazla faal kullanıcı ile global ölçekte büyük kelam sahibi olduğunu da söylemek gerekir. İşte Google I/O 2023’te Android ekosistemi için tanıtılan yenilikler.

Büyük ekranlı aygıtlar için geliştirmeler

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 3 Gmail, Fotoğraflar ve Meet dahil olmak üzere 50’den fazla Google uygulaması büyük ekranlı cihazlar için optimize edildi. Bu yenilikleri katlanabilir aygıtlar için de geliştirdiler. Ayrıyeten ekranlar ortasında yumuşak geçişler, geliştirilmiş çok sütunlu düzenler ve masaüstü modu ile telefonu katlayıp açarken misyonlar ortasında basitçe geçiş yapılabilecek.

Wear OS 4, saatler için Gmail ve Takvim uygulamaları

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 5 Wear OS 4 ile akıllı saatlerde daha çok pil performansı sunulacak. Bilgileri ve ayarları eski saatinizden yeni saatinize inançlı bir formda aktarmanıza imkan tanıyan yedekleme ve geri yükleme dayanağı getirilecek. Ayrıca saatlere Gmail, Takvim ve 3. taraf uygulamalar olan Spotify ve Whatsapp uygulalamaları da gelecek. E-posta istemcisi gelen kutunuza göz atmanıza, okumanıza, favorilerinize eklemenize ve süratli cevap vermenize imkan tanıyacak. Google Takvim ise telefondakine misal bir görünüm sunacak.

Yeni araç içi deneyimler

Neredeyse her otomobil üreticisi tarafından desteklenen Android Auto, bu yıl 200 milyon arabada kullanılabilecek. Google yerleşik özelliğine sahip araba modellerinin sayısı ise yıl sonuna kadar iki katından fazla olacak.

Birbirine bağlanmış aygıtlar için geliştirmeler

Google, aygıtların birlikte daha yeterli çalışmasına yardımcı olacak özelliklerin daima olarak geliştirildiğini belirtti. Bu özelliklerden 3’ü ise şunlar;

  • Fast Pair: 300’den fazla kulaklığın kurulumunda değerli rol oynuyor ve kullanımı çok kolay.
  • Google Cast: 3000’den fazla uygulama dayanağı ile cihazlarınıza görüntü ve ses transferini gerçekleştiriyor.
  • Nearby Share: 3 milyar aygıtta aktifleştirilmiş ve istediğiniz içeriği telefonunuz, tabletiniz ve Chromebook’unuz ortasında basitçe paylaşmanıza imkan tanıyor. Ayrıyeten Windows PC’lerde de çalışıyor lakin şu an beta sürümü mevcut.

Android TV OS arayüzünde değişiklikler

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 7 Google, kullanıcılara daha uygun bir tecrübe sunmak için Android TV OS arayüzlerinde değişikliğe gitti. Böylelikle butonlar, sekmeler ve kartlar üzere görsellerde değişiklikler olacak.

Yeni Cihazımı Bul uygulaması

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 9 Yeni Cihazmı Bul uygulaması farklı markalardan kulaklık, tablet gibi geniş bir aygıt yelpazesini destekleyecek biçimde güncellenecek. Böylelikle eşleşmiş aygıtlarınızın nerede olduklarını tek bir uygulamadan görebileceksiniz. 

Mesajlaşmada ve duvar kağıtlarında yapay zeka desteği

Meral Erden: Google I/O 2023 Gerçekleşti: İşte Android Ekosistemi Için Tanıtılan Yenilikler! 11 Yapay zeka ile birlikte çalışan Magic Compose, Cinematic Wallpaper ve Generative AI Wallpaper üzere özellikler eklendi. Magic Compose yapay zeka dayanağıyla size daha süratli iletileşme imkanı sağlıyor ve vakitle sizi daha düzgün tanıyıp teklifler verebileceği söyleniyor. Cinematic Wallpaper ve Generative AI Wallpaper ise yapay zeka ile sizlere eksiksiz bir duvar kağıdı görünümü sunmakta. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar