Cuma, Haziran 2, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle Perspektifler: SEO değil gerçek tecrübeler aramaya geliyor!

Google Perspektifler: SEO değil gerçek tecrübeler aramaya geliyor!

İnanç Can Çekmez: Google Perspektifler: Seo Değil Gerçek Tecrübeler Aramaya Geliyor! 1 Yıllar geçtikçe web’deki içerik adeta patlayarak devasa, durmayan ve gitgide büyüyen bir çığ haline geldi. Büyük ya da küçük kararlar almaya çalıştığınızda sıralamanız gereken çok fazla bilgi ve dikkate almanız gereken çok fazla gerçek ve bakış açısı var. Lakin SEO ile harmanlanmış bir internet ortamında gerçek bakış açısı nasıl bulunabilir ki? Tam bu noktada Goolge Perspektifler özelliği devreye giriyor ve sizi, bireylerin gerçek tecrübeleriyle aramada buluşturuyor.

Google’dan SEO’nun kıymetini azaltan hamle

İnanç Can Çekmez: Google Perspektifler: Seo Değil Gerçek Tecrübeler Aramaya Geliyor! 3 Google, ilerleyen haftalarda Arama ekranına yeni bir sekme, bir kısım ekleyecek. “Perspektifler” isimli yeni bir bölüm, web’in her yerindeki hususlarda kişisel insanların gerçek tecrübelerini bulmayı kolaylaştırıyor. Şayet hatırlarsanız Perspektifler birinci olarak arama sonuçlarında bir karusel olarak ortaya çıktı, fakat artık kullanıcı arayüzünde daha da değerli. Özellik kullanıma sunulduğunda, arama sonuçlarınızın en üstünde bulunan kısımdaki Haberler, Görseller ve Alışveriş üzere sekmelerin yanında eklenecek.

Perspektifler’e tıkladığınızda Google sonuçlarından çok Pinterest’e benzeyen bir akışa düşeceksiniz. YouTube’dan görüntüler, Reddit, DH Forum, Stack Overflow ve başka topluluk öncelikli sitelerden yorumlar, şahsî bloglardan gönderiler ve Google’ın sıralama sistemlerinin gerçek insanların gerçek perspektifleri olarak gördüğü başka şeyler yer alacak. Sanırım bloglar ve forum başlıkları bu kısımda daha sık çıkacak.

Google Perspektifler ile forumlar ön plana çıkabilir

Google Arama Lider Yardımcısı Liz Reid, “Kullanıcılarımızın, bilhassa de kimi genç kullanıcılarımızın başka insanlardan haber almak istediklerini görüyoruz. Yalnızca kurumlardan ya da büyük markalardan haber almak istemiyorlar. Pekala insanların buna erişimini nasıl kolaylaştırabiliriz?” sözleriye Perspektifler’i tanıttı.

Büyük lisan modelleri interneti yapay zeka tarafından üretilen çöplerle doldurma tehdidi oluşturduğundan, bu efor her geçen gün daha da kıymet kazanıyor üzere görünüyor. Ağustos 2022’de, ChatGPT çılgınlığı başlamadan evvel bile Google, sıralama sistemlerinde “yararlı içerik güncellemesi” adı verilen ve orjinal olmayan ya da yardımcı olmayan içeriği alt sıralara indirmeye çalışan yeni değişiklikler duyurdu. Yakın vakitte Google, arama kalitesini kısmen kelam konusu içeriğin bahis hakkında gerçek bilgiye sahip birinden gelip gelmediğine nazaran de ölçmeye başladı.

Ancak neyin “deneyim” ya da “bakış açısı” sayılacağına karar vermek zor bir iş. DonanımHaber Forum’unda yapılan bir yorum tek bir kişinin görüşü olabilir lakin bir YouTube görüntüsü o denli mi? Pekala ya bu görüntü büyük bir takım ya da bir marka tarafından hazırlandığında? Mesela gazetelerdeki “fikir” muharrirleri Perspektifler’de yer almaya uygun mu? Tahminen de klâsik SEO’ya bakışın değişmesi yahut şekillenmesi gerekecek. Sonuç olarak Perspektifler, muhtemelen daha fazla forum gönderisi ve vlog, daha az yüksek yapımlı makale ve görüntü manasına geliyor ki temelinde bu aslında âlâ bir şey.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar