Pazartesi, Haziran 5, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaGoogle, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Google, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Google, YouTube’da reklam engelleyicilerin işleyişini kısıtlayacak bir özelliği denemek üzere olduğunu kısa bir mühlet evvel duyurdu. Bu yeni özellik, kullanıcıların YouTube’da reklam engelleyicileri etkinleştirmesini önleyecek. Bu bilgi, bir sızıntının detaylarına ışık tutmasından birkaç gün sonra ve 2023 Google I/O konferansıyla tıpkı vakte denk gelerek açıklandı.

Sızıntıyı yapan kişi olan Sazk100, YouTube’da karşılaştığı bir pop-up ekran manzarasını paylaştı. Bu pop-up’ta, reklam engelleyicilerin artık platformda kullanılamayacağı belirtiliyordu. Bu durumda, reklam engelleyicisi aktif olan YouTube kullanıcıları, içerikleri izleyemeyecekler. Sızıntı, kullanıcıların YouTube Premium’a abone olarak reklam engelleme yeteneğine sahip olabileceklerini de belirtiyor.

Google, reklam engelleyene YouTube’u izletmeyecek

Google’ın reklam engelleyici programının şu an için küçük bir deney olduğu görülüyor, ancak bu durumun uzun vadede tesirleri olabilir. Google, global seviyede küçük bir deney yürüttüğünü ve reklam engelleyici uygulamaları olan kullanıcılara özelliği devre dışı bırakma seçeneği sunduğunu belirtiyor. Bu durum, reklamların platformda serbestçe çalışabilmesine imkan sağlayacak.

Eğer kullanıcılar platformda reklam engelleme özelliğini korumak istiyorlarsa, YouTube Premium’a abone olabilirler. Yıllar içinde YouTube reklamları gittikçe daha rahatsız edici bir hal almıştı.

Geçtiğimiz yıl, Google, muhakkak reklamların atlanmasını izleyicilere engelleyen bir deney gerçekleştirdi. Bu atılım, düşen reklam gelirlerini dengelemek için atılan bir adım olarak görülüyor. YouTube, hala kıymetli sayıda abone ve içerik oluşturucu çekiyor. Toplumsal medya platformundan gelen gelirler son devirlerde daima artış gösteriyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar