Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaYazılımGoogle şokta! Bu cezayı kimse beklemiyordu!

Google şokta! Bu cezayı kimse beklemiyordu!

Teknoloji devi Google, hoparlörlerin eş vakitli olarak ses verebilmesini sağlayan bir teknolojiyi kullanması nedeniyle hoparlör üreticisi Sonos şirketiyle davalık oldu. Sonos, Google’ın bu teknolojiyi patent ihlali yaptığı savıyla dava açmıştı. Mahkeme sonucunda Google, patent ihlali kabahatinden ötürü 32.5 milyon dolarlık cezaya mahkum edildi.

Sonos şirketi, aldıkları cezanın kâfi olmadığını düşünüyor ve Google’a karşı daha sert tedbirler alınması gerektiğini savunuyor. Ayrıyeten bu dava, iki şirket ortasındaki ikinci patent davası olma özelliğini taşıyor. İki şirket daha evvel 2020 yılında da bir patent davasında karşı karşıya gelmişler ve tekrar Google bu davadan yenilgiyle ayrılarak 50 milyon dolarlık bir cezaya çarptırılmıştı.

Google şokta! Bu cezayı kimse beklemiyordu!

Sonos, Google’ın patent ihlallerine karşı sert bir duruş sergiliyor ve mülkiyet haklarının korunması konusunda hassas davranılmasını talep ediyor. Şirket, Google’ın rekabetçi bir formda pazarda yer almasını destekliyor lakin bunun, oburlarının teknolojik yeniliklerini kullanarak gerçekleştirilmemesi gerektiğini vurguluyor.

Google ise bu davalardan ötürü maddi kayıplar yaşamış olsa da, teknolojik yeniliklerini geliştirmek ve pazardaki rekabeti sürdürmek için çalışmalarına devam ediyor. Lakin patent ihlalleri nedeniyle yaşanan bu davalardan ötürü şirketin prestijinin ziyan görebileceği ve bu durumun gelecekteki iş bağlarını etkileyebileceği de bir gerçek.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar