Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana SayfaİnternetGoogle’dan deep fake’le savaşacak yeni özellik: “About This Image” (Bu Manzara Hakkında)

Google’dan deep fake’le savaşacak yeni özellik: “About This Image” (Bu Manzara Hakkında)

Google, I/O etkinliğinde Arama platformu için “deep fake” imgelerle gayrete yardımcı olmak üzere tasarlanmış yeni özelliğini duyurdu. Bu özelliğe “About This Image” (Bu İmaj Hakkında) ismi veriliyor ve insanları kandırmak ya da yanlış bilgi yaymak için tasarlanmış uydurma imajları anlamak için kıymetli bir adım olacak üzere görünüyor.

Google’ın blog yazısı, özelliğin Arama’da bulunan fotoğraflar hakkında üç şeyi göstereceğini belirtiyor. Birinci olarak, imgenin Google tarafından birinci ne vakit dizine eklendiği hakkında bilgi sunacak. Ayrıyeten imgenin çevrimiçi olarak birinci defa nerede göründüğünü de gösterecek. Son olarak, toplumsal medya, haber siteleri ve hatta doğrulama siteleri üzere yerlerde görünüp görünmediğini ortaya koyacak.

Google’ın üstte da görebileceğiniz örnek ile desteklediği açıklaması şu biçimde: “Bir imgeyle ilgili bu art plan bilgileri sayesinde, bir manzaranın sağlam olup olmadığını yahut ikinci sefer bakmanız gerekip gerekmediğini daha yeterli anlayabilirsiniz. Örneğin, “About This Image” ile, basamaklı bir aya inişin tasvir edildiği bu görselin yapay zeka tarafından oluşturulduğuna dikkat çeken haber makalelerini görebileceksiniz.

“About This Image” özelliği birinci olarak yaz aylarında ABD’de kullanıma sunulacak. Öteki bölgelere de yıl sonuna kadar gelmesini bekleyebiliriz.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar