Pazartesi, Şubat 6, 2023
Google search engine
Ana SayfaOtomobilHonda araç sahiplerini korkutan gelişme! Bu güvenlik açığı çok konuşulur!

Honda araç sahiplerini korkutan gelişme! Bu güvenlik açığı çok konuşulur!

Japon otomotiv devi Honda, neredeyse her devirde tasarımları ve sağlamlığı ile ön plana çıkmış bir otomobil markasıdır. Markanın en önemli temsilcilerinden biri olan Civic modeli ise, uzun yıllardır piyasada olmasına rağmen hala otomobil hayranlarının ilk tercih ettiği isimler arasında girerek, markanın sembol ismi olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte Honda’yı son birkaç gündür manşetlere taşıyan yönü bu olumlu tarafları değil.

İki araştırmacı tarafından anahtarsız kilit modeline sahip Honda araçları üzerinde yapılan bir araştırma, oldukça can sıkıcı bir güvenlik açığını ortaya çıkardı. Araştırmacıların iddialarına göre, başta Honda Civic olmak üzere içlerinde Accord, XR-V, CR-V gibi isimleri barındıran 10’dan fazla farklı model üzerinde yapılan testlerde, bu araçların anahtarsız kilit sistemindeki bir açıktan faydalanılarak çalıştırılabildiği anlaşılmış.

Honda araç sahiplerini korkutan gelişme! Bu güvenlik açığı çok konuşulur!

Güvenlik açığı hakkında da bilgi veren araştırmacılar, bu hatanın düzeltilmesinin pek mümkün olmadığını ileri sürüyor. Bunun sebebi ise hatanın niteliğinde saklı. Anahtarsız kilit modelinin mantığına göre, araç her çalıştığında bir giriş kodu üretilir ve bu kodun üretilmesiyle birlikte de eski kodlar geçersiz hale gelir.

Ancak Honda’da bulunan güvenlik açığında, eski giriş kodlarına ulaşılarak bu kodların yeniden aktif hale getirilebildiği ortaya çıkmış. Tabi bu da aracın üçüncü kişiler tarafından izinsiz çalıştırılabileceği anlamına geliyor.

İşte bu güvenlik açığının düzeltilebilmesi için söz konusu araçların ya geri çağrılması ya da servislerde güncelleme alması gerektiğinden, şu an yapılacak pek de bir şey yok gibi görünüyor.

Öte yandan Honda’nın bu haberleri doğrulamadığını ve söz konusu güvenlik açığı bilgisinin henüz sadece iki araştırmacının iddialarından ibaret olduğunu da bir kez daha hatırlatalım.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar