Salı, Şubat 7, 2023
Google search engine
Ana SayfaBilimİki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı

İki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı

Ulaş Utku Bozdoğan: İki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı 1

Türkiye’de insansız hava aracı çalışmaları son hız devam ederken İHA’lardan elde edilen tecrübe ile insansız deniz aracı (İDA) geliştirme çalışmaları da sürüyor. Sürü İDA projesinde ilk kez iki farklı İDA modeli sürü halinde görev yaptı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Sürü İnsansız Deniz Aracı projesi kapsamında geliştirilen ALBATROS-S Sürü İDA’nın daha önce dörtlü seyir denemesi yapılmıştı. Şimdi ALBATROS-S ve ALBATROS-S’nin daha büyük versiyonu olarak geliştirilen MİR İDA, birlikte görev icra etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: İki farklı İDA (insansız deniz aracı) birinci sefer sürü halinde misyon yaptı 2

İDA’lar için geliştirilen modüler altyapı sayesinde herhangi bir İDA’nın sürüye entegrasyonu sağlanabiliyor. Bu sayede farklı kabiliyetteki İDA’lar sürüye eklenerek Mavi Vatan daha etkili bir şekilde korunabilecek.

ANKA İHA’ya Şimşek entegrasyonu tamamlandı

2 gün önce eklendi

SSB Başkanı İsmail Demir konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

“Sürü kabiliyetli İDA’larımız, yerli ve milli özgün haberleşme sistemi, kontrol sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması altında göreve devam edebilme gibi kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ki İDA’lar, sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında önemli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede farklı görev ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci aşama faaliyetlerine devam edeceğiz.”

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • İki farklı İDA ilk kez sürü halinde görev yaptı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar