Pazar, Aralık 3, 2023
Ana SayfaBilimİngiltere, kendi yapay zekasını geliştirmek için 100 milyon pound harcayacak

İngiltere, kendi yapay zekasını geliştirmek için 100 milyon pound harcayacak

Ekip, ülkeyi “küresel olarak rekabetçi” yapan yapay zeka geliştirecek ve bu sistemleri daha inançlı ve muteber hale getirmek için dalla birlikte çalışacak.

Görev gücü, pandeminin doruğundaki COVID-19 aşı ünitesinden ilham alıyor. Küme direkt hem Başbakan’a hem de Teknoloji Bakanı’na rapor verecek ve ilerlemeler bu yaz lider tarafından açıklanacak. Finansman, hem büyük ölçekli bir harika bilgisayara hem de özel yapay zeka araştırma kaynaklarına ayrılan Birleşik Krallık bütçesinden kabaca 900 milyon pound ile birlikte geliyor.

Birleşik Krallık, uzmanların deneylere altı ay orta verilmesi davetinde bulunmasına neden olan etik ve teknik tuzaklardan kaçınırken, ekonomiyi harekete geçiren “egemen” yapay zeka teknolojisine sahip olmak istiyor.

İngiltere, kendi yapay zekasını geliştirmek için 100 milyon pound harcayacak

Bu cins modeller bazen yanlış olabiliyor yahut soruları yanıtlamayı reddetme ve hatta kullanıcıları eleştirme üzere garip davranışlar sergileyebiliyor. Donelan, sağlam yapay zekayı, tıbbi tedaviler oluşturmaya, kamu hizmetlerine yardımcı olmaya ve iklim değişikliğiyle çabaya yardımcı olabilecek bir alanda avantaj olarak görüyor.

Bir dereceye kadar, Birleşik Krallık esasen AI’da değerli bir varlığa sahip. Örneğin, Google’ın yüklü olarak Londra merkezli DeepMind grubu, son teknoloji yapay zeka araştırmaları üretiyor. Lakin, yakın geçmişteki en şimdiki sistemler öbür bir yerde geliştirildi: ChatGPT, ABD merkezli OpenAI’nin yapıtı. Misyon gücü, yabancı kökenli teknolojilere yönelik bu eğilime karşın teorik olarak İngiliz yapay zekasını geliştirmeye kararlı.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar