Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaBilimİnsanların yüzde 82'si öteki birinin telefonunu yahut bilgisayarını gözetliyor

İnsanların yüzde 82’si öteki birinin telefonunu yahut bilgisayarını gözetliyor

Bir arkadaşınızın yahut partnerinizin ortalıkta duran telefonunu gördüğünüzde, içinizde ona gizlice göz atma isteği uyanıyorsa, yalnız olmadığınızı bilmek muhtemelen sizi rahatlatacaktır. Secure Veri Recovery’deki bilgi kurtarma uzmanları tarafından yürütülen bir araştırmaya nazaran, Amerikalıların %82’si hayatlarının bir noktasında öteki birinin aygıtına gizlice göz attıklarını söylüyor. Bu insanlardan %81’i ise, hiç suçüstü yakalanmadıklarını tabir ediyor.

Çalışma, “bu durum için motivasyonlar epey açıklayıcı” diyor ve devam ediyor: “Gözetleme için en sık belirtilen neden genel merak (%59).

Secure Veri Recovery, dijital gözetlemenin kolaylığı ve erişilebilirliğinin de bu kadar yaygın olmasının nedeni olabileceğini söylüyor. Bir telefonun, tabletin yahut bilgisayarın kilidi açık olduğu sürece, kelam konusu aygıtın nasıl çalıştırılacağı konusunda en temel bilgiye sahip olan neredeyse herkes, saniyeler içinde metinleri, e-postaları, fotoğrafları, dokümanları ve daha fazlasını tıklamaya başlayabiliyor.

Şaşırtıcı olmayan bir halde, birden fazla insan dijital gözetlemeye iletilere bakarak başlıyor (%87). Buna metin iletileri, e-postalar, toplumsal medya DM’leri ve daha fazlası dahil. Görünüşe nazaran en çok arkadaşlarımızın öbür bireylerle neler konuştuğunu merak ediyoruz.

Romantik partnerlerini gözetleyenlerin %53’ü, partnerinin aygıtında kaygı verici bir şey bulduğunu belirtiyor. Gözetleyenlerin birçok, ortaya çıkardıkları ilgili içeriğin ya şahsen sadakatsizliğin ya da dijital flört ve/veya aldatmanın delili olduğunu söylüyor.

Dijital gözetleme ne kadar onursuz olsa da, çalışma gözetlemeden sonra rastgele bir pişmanlık yahut vicdan azabı hissetmeyenlerin üçte birden fazla olduğuna işaret ediyor.

Bu çalışmadan çıkarılacak kıymetli bir çıkarım varsa, o da dijital gözetlemenin sandığınızdan daha yaygın olduğu. Ve olağan ki tüm cihazlarınıza bir parola koymanız gerektiği…

Bu ortada çalışmanın Amerika Birleşik Devletleri genelinde, 1.003 bireyle yapıldığını da belirtelim.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar