Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Akış görüntülerine Türkçe otomatik altyazı özelliği geliyor

Instagram Akış görüntülerine Türkçe otomatik altyazı özelliği geliyor

Instagram, bugünden itibaren akıştaki videolarda yapay zeka tabanlı otomatik Türkçe altyazı kullanılabileceğini duyurdu. Geçtiğimiz yaz İngilizce test edilmeye başlayan özellik, herkesin uygulamadan kolayca yararlanabilmesi adına daha fazla dilde kullanıma açıldı.

Instagram Akış videolarına Türkçe otomatik altyazı özelliği geliyor

İnanç Can Çekmez: Instagram Akış Görüntülerine Türkçe Otomatik Altyazı Özelliği Geliyor 1

Öncelikle duyma engelli topluluk için kullanıma açılsa da, bu özelliğin Instagram’ı sesi kapalı olarak kullanan veya ortam sesinden dolayı videodaki sesi duyamayan insanlar için de kullanışlı olacağı düşünülüyor.

Instagram aynı zamanda arama deneyiminin de yeni tasarımını kullanıcılara sunuyor. Şimdiye kadar yalnızca hesap ve etiket (hashtag) bulmak için kullanılan Instagram Arama özelliği ile artık her türlü anahtar kelime için arama yapılabilecek.

Altyazı desteği bir çok platformun son zamanlarda bünyesine eklediği bir özellik diyebiliriz. Özellikle canlı yayınlarda kullanılacak olan altyazılar kullanıcılar için çok ciddi kolaylıklar sağlıyor. Instagram da bünyesinde bazı kısımlara hali hazırda altyazı eklemişti. Örneğin hikayelerde altyazı özelliği kullanılıyordu. Şirket şimdi bu özelliği daha fazla genişletmeyi planlamış olacak ki akışa da altyazı ekliyor. İlk olarak İngilizce test edilen bu özellikler tüm aşamalardan geçtiğinde global anlamda kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Instagram da bu özelliği öncelikli olarak İngilizce test edip şimdi Türkçe altyazı ile herkese sunuyor.

Kaynak:  Teknolojioku

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar