Çarşamba, Eylül 28, 2022
Google search engine
Ana SayfaİnternetInstagram Hesaplarını Telif Tuzağıyla Ele Geçiriyorlar

Instagram Hesaplarını Telif Tuzağıyla Ele Geçiriyorlar

İnternette oluşturulan ve paylaşılan içeriklerin sık sık başkaları tarafından çalınıp sahiplenilmesi, pek çok platformun telif hakkı anlaşmazlıklarını çözmek ve itirazda bulunmak için resmi prosedürler kurgulamasına neden oluyor. Instagram da içerik hırsızlığı ve dolandırıcılık gibi iddialar söz konusu olduğunda şikayetçinin başvurabileceği ve haksız yere şikayet edildiğini düşünenlerin itiraz edebileceği mekanizmalara sahip.

Fakat bu sistem son dönemde yoğun bir biçimde istismar edilmeye başladı. Siber güvenlik şirketi Sophos, telif hakkı ihlali süsü verilmiş mesajlar eşliğinde hedefledikleri Instagram hesaplarını ele geçirmeye çalışan siber saldırganlara karşı kullanıcıları uyardı.

Yöntem Nasıl İşliyor?

Sophos güvenlik araştırmacıları, hesap çalma amacıyla tasarlanan sayfaların görünüm ve dilbilgisi açısından her geçen gün daha inandırıcı hale geldiği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Tuzağa Düşmemek İçin Ne Yapmalı?

Sophos uzmanları, bu ve benzer tuzaklara düşmemeleri için kullanıcılara şu önerilerde bulunuyor:

  • – Kimlik hırsızlığı sitesini yanlışlıkla ziyaret etseniz bile daha ileri gitmeyin. Karşınıza çıkan formlara bilgilerinizi girmeden önce iki kere düşünün.
  • – Mümkün olduğu her durumda bir parola yöneticisi ve iki aşamalı doğrulama (2FA) kullanın. Parola yöneticileri, daha önce hiç karşılaşmadığınız sahte bir siteyi ziyaret ettiğinizde bu durumu fark ederek parolanızın otomatik olarak doldurulmasına engel olur. Hesaba erişim için sadece şifrenin yeterli olmadığı iki aşamalı doğrulama da saldırganların işini zorlaştırır.

Daha fazla tavsiye için Sophos Güvenlik Araştırmacısı Paul Ducklin’in  https://www.youtube.com/watch?v=xVasO4k-mMQ adresindeki videosunu izleyin. Sosyal medya hesaplarından gelir elde eden ve bu gelirin kesilmesinden endişe duyan arkadaşlarınız varsa, onlara da bu videoyu izlemelerini tavsiye edin.

Kaynak:  Chip

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar