Pazar, Şubat 5, 2023
Google search engine
Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

Instagram, geçtiğimiz dönemde tartışma yaratacak bir karar alıp tasarımını değiştireceğini açıklamıştı. Daha sonra gelen tepkiler üzerine bu değişim iptal edilmişti. Bu hafta yapılan Ask Me Anything etkinliğinde, firmanın CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın ekstra uzun 9:16 ölçekli görselleri test etmeye başlayacağını açıkladı.

Mosseri, yaptığı açıklamada “Uzun (boyutlu) videolarınız var ancak Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamıyor. Biz de ikisini de eşit olarak değerlendirdiğimizden emin olmak istedik.” ifadesini kullandı. Şu anda Instagram’da yer alan görseller ekranın tamamını kaplayacak şekilde olamıyor.

9:16 ölçekli fotoğraflar geliyor

İnanç Can Çekmez: Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek 1

Şu anda Instagram, dikey ölçekli olarak en fazla 4:5 ölçekli bir şekilde fotoğraf paylaşmaya izin veriyor. Daha büyük ölçekli bir görsel söz konusu olduğunda ise görseli, uygun formata göre kırpmamız gerekiyor. Yeni gelecek özellikle daha uzun ve ince görseller paylaşılabilecek.

Bu formattaki görseller, çoğu akıllı telefonun ekranını tek başına ekranı kaplayabilecek büyüklükte olacak. Bu durum bazı kullanıcıların hoşuna gidecek olsa da platformu kullanan kişiler için bir miktar kafa karıştırıcı olabilir.

En son Instagram TikTok benzeri tam ekran görselleri test ettiğinde özellikle fotoğrafçılardan yoğun eleştiri almıştı. Bu eleştirilerin temelinde ise uzun ince görseller çekmek için garip açıların kullanılmasının gerekmesi ve fotoğrafın üzerine gelen yazılar nedeniyle de görsellerin bozulması gösteriliyordu.

Instagram yeni özelliği bir ya da iki hafta içinde test etmeye başlayacak. Bu defa yeni görsel ölçeği zorunlu olmayacak. Yani isteyenler eski formatta da fotoğraflar paylaşabilecek.

Kaynak:  Webtekno

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar