Pazar, Mart 26, 2023
Google search engine
Ana SayfaDonanımIntel: AMD EPYC Milan-X işlemcileri geride bıraktık

Intel: AMD EPYC Milan-X işlemcileri geride bıraktık

Şinasi Kaya: Intel: AMD EPYC Milan-X işlemcileri geride bıraktık 1

Henüz yaygın bir şekilde kullanıma sunulmamasına rağmen AMD’nin 3D V-Cache bellek ile donattığı EPYC Milan-X sunucu işlemcileri büyük bir heyecan yaratmıştı. Intel ise HBM2E belleği ile öne geçtiğini iddia ediyor.

Intel Sapphire Rapids performansı nasıl?

56 çekirdeğe kadar ölçeklendirme ve 100MB seviyesine kadar toplam ön bellek ile gelen Sapphire Rapids işlemciler AMD’nin önünü kesmeyi amaçlıyor. Benchmark testlerinde de durum böyle gibi.

Intel’den bulut oyun hamlesi

3 sa. önce eklendi

Sapphire Rapids tabanlı Xeon işlemcilerde yonga üzeri 64GB HBM2E belleğe yer veriliyor. Pakete entegre olması Raja Khoduri’ye göre işlemci yüklerinde GPU benzeri büyük bellek bant genişlikleri sağlıyor ve 4 kata kadar fark oluşturabiliyor.

64GB HBM2E bellekli Sapphire Rapids işlemci 1.22TB/s bant genişliğine ulaşabiliyor. DDR5-4800 Sapphire Rapids işlemcisine göre 4 kata kadar bir artış söz konusu.

Şinasi Kaya: Intel: AMD EPYC Milan-X işlemcileri geride bıraktık 2

Diğer taraftan bellek yüklerine odaklanan OpenFOAM Motorbike 28M testlerine göre ise standart Ice Lake-SP işlemcilerine göre yüzde 180 civarında bir artış söz konusu. Yine AMD Milan ve özellikle Milan-X işlemciler bu testte çok gerilerde kalıyor. Üstelik EPYC Milan-X işlemcisi de AMD’nin açıklamalarının aksine önceki nesle göre sadece yüzde 30 civarında biri iyileşme sağlamış.

Testlerin hangi işlemci modelleri üzerine yapıldığı açıklanmamış ve bağımsız otoriteler tarafından bir doğrulama yok. Zira başka testlerde AMD daha önde görünüyordu. Yine de Intel yeni işlemcilerinden oldukça umutlu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Sapphire Rapids çok iddialı

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar