Pazar, Mayıs 22, 2022
Google search engine
Ana SayfaDonanımIntel bir ihtilal peşinde: x86 mimarisini lisanslayacak

Intel bir ihtilal peşinde: x86 mimarisini lisanslayacak

Meral Erden: Intel bir ihtilal peşinde: x86 mimarisini lisanslayacak 1

Geçtiğimiz hafta x86, ARM ve RISC-V projeleri geliştirmek isteyenler için 1 milyar dolarlık bir destek fonu oluşturan Intel şaşırtmaya devam ediyor. Firma x86 mimarisini de lisanslayacak.

İşlemci dünyasında önemli gelişme

İşlemci pazarında pastayı Intel ve AMD paylaşıyor olsa da IBM, Çinli tasarımcılar, Apple gibi ARM tabanlı çözümler tasarlayan firmalar kalan küçük payı paylaşıyor. Intel’in x86 lisanslaması daha fazla oyuncuya kucak açacak.

48 çekirdekli Intel Sapphire Rapids etkileyici sonuçlar alıyor

3 sa. önce eklendi

X86 mimarisinin özel projelere yönelik optimize edilebilen ve standart kalıp olarak sunulan iki farklı çekirdeğinin de lisanslanacağı belirtiliyor. Yani Intel masa üstü dünyasının ARM’ı olabilir. Henüz mimarinin ne tür seviyeleri lisanslanacak açıklanmadı.

Bununla birlikte ARM tarzında bir lisanslama modeli yok. Intel kendi mimarisinin yanında ARM ve RISC-V mimarilerinin de birlikte kullanılmasını istiyor. Yani bir tasarımcı sunucu işlemciler tasarlarken ilk yonga parçasında x86 çekirdeği ikinci yonga parçasında ARM veya RSIC-V kontrolcü kullanabilecek. Intel bunun için x86, ARM ve RSIC-V mimarilerini bir arada barındıran çiplet tasarım şablonları da sunacak.

Yine Intel’in asıl amacı burada ortaya çıkıyor zira ARM tasarımcılar gibi istenen dökümcüye gitmek gibi bir durum söz konusu değil. Tasarımcılar bir taraftan Intel’in tecrübelerini kullanırken diğer taraftan döküm tesislerinde üretim yaptıracak. Yani yeni bir işlemci devi ortaya çıktığında bundan en büyük faydayı Intel sağlayacak. Önümüzdeki haftalarda x86 lisanslama ile ilgili daha fazla detay paylaşılacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel’den x86 lisans hamlesi

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar