Cumartesi, Haziran 3, 2023
Ana Sayfaİnternetİnternet hızlandırma nasıl yapılır? En güzel 5 internet hızlandırıcı

İnternet hızlandırma nasıl yapılır? En güzel 5 internet hızlandırıcı

Ev interneti yahut telefonunuzun interneti yavaş mı? İrtibat kesintileri, darboğaz, görüntü izleme ve indirmelerde yavaşlama, düşük suratlar, yaygın olarak görülen internet sıkıntılarıdır. İnternetinizin yavaş olması her vakit İSS’nizin kusuru değildir. Evet, internet servis sağlayıcınızın verdiği modemin süratte tesiri büyüktür, gereksiniminiz olan suratı karşılamıyor olabilir. Pekala, internet hızlandırma yolları neler? Bu rehber yazıda hem meskendeki interneti hem de telefonda internet hızlandırma için yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz. Ayrıyeten Windows 10 için en düzgün internet hızlandırıcı programları da burada bulacaksınız.

İnternet hızlandırma yolları (PC) ⚡️

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 1 İnternet yavaşladı tahlili nedir? Windows 10 bilgisayarda yahut laptopta konuttaki interneti ilişki suratını optimize etmenin birçok yolu vardır. İşte evdeki interneti hızlandırmak için yapmanız gerekenler 🔽

1️⃣ Modeminizi daha güzel bir yere taşıyın

WiFi sinyalleri bir yere kadar gidebilir ve duvarlar, katlar, mobilyalar, aygıtlar, temelde rastgele bir büyük fizikî nesne tarafından sinyaller kesilebilir yahut engellenebilir.

Kablosuz telefonlar, bebek monitörleri, mikrodalga fırınlar, Bluetooth hoparlörler üzere öteki aygıtlardan gelen radyo dalgalarıyla da kablosuz ağ sinyalleri kesilebilir. Bu nedenle modem yahut router’ı konutunuzun alanının bir ucuna yerleştirdiğinizde öteki uçta WiFi ile ilgili meseleler yaşayabilirsiniz. Yönlendiriciniz için en düzgün yer, interneti en sık kullandığınız yere yakın, merkezî ve yüksek bir pozisyondur. Modeminizi katiyen bir dolaba koymayın.

2️⃣ WiFi frekans bandını değiştirin

Kablosuz modemler, iki radyo frekansı bandında çalışır: 2.4GHz ve 5GHz. İlişkileriniz için kullandığınız bant, modeminizden farklı aralarda kablosuz ağ suratlarını ve WiFi sinyal gücünü etkileyebilir. Hangi Wi-Fi frekans bandında olursanız olun, süreksiz parazit yaşayabilirsiniz.

2.4GHz bandı, en yaygın WiFi temasıdır. WiFi dışında öteki kablosuz irtibatlar için kullanılır. Bu nedenle bu frekanstaki yayın araçları epeyce fazladır. Bu bantta sürat düşük olabilir fakat menzil uzundur. 5GHz bandı, daha yüksek suratlar sunar fakat daha kısa menzile sahiptir. Oyun konsolu, PC, akıllı telefon ve tablet, Smart TV’niz için 5GHz bandı tercih edebilirsiniz. Akıllı hoparlör, akıllı mesken aygıtları, güvenlik kameraları için 2.4GHz bandı tercih edilebilir.

3️⃣ Modeminizin antenlerini ayarlayın

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 3 Birçok kablosuz modem ya da router’ın dahili antenleri vardır. Yani, antenler aygıtın içine monte edilmiştir, doğal olarak anteni ayarlama bahtınız olmaz. Lakin, birtakım modemlerin antenleri dışarıdadır ve basitçe ayarlanabilir. Modem antenleri genelde çok taraflıdır, yani atene dik tüm istikametlerde sinyal gönderirler. Örneğin, dik pozisyondaki anten WiFi sinyallerini yatay olarak gönderir, bunun tam aksisi de olabilir. Münasebetiyle, WiFi sinyallerini üst yahut alt kata da yaymanız gerekiyorsa, WiFi sinyallerini üst ve aşağı yaymak için anteni yatay ayarlamak yardımcı olabilir. Daha fazla alanı kapsaması için anteni dikey olarak konumlandırın.

4️⃣ WiFi ağını genişletin

Modeminiz en düzgün pozisyonda olmasına karşın konutunuzun muhakkak alanlarında sürat yahut ilişki sıkıntıları yaşamaya devam ediyorsanız, ağınızın kapsama alanını genişletmeniz gerekebilir.

Ağınızın erişimini artırmak için kullanabileceğiniz birkaç farklı aygıt vardır. WiFi güçlendiriciler, modeminizle internetin zayıf çektiği yer ortasında konumlanıp, mevcut WiFi sinyallerini yükseltir ya da tekrar dağıtır. Kablolu erişim noktaları, modeminize Ethernet kablosuyla bağlanır. WiFi güçlendiriciye emsal halde kablosuz ve LAN sinyallerini modeminizin bir uzantısı olarak dağıtabilir. Menzil genişleticiler de işinize yarayabilir. Ya Ethernet yoluyla modeminize bağlar ve prize takarsınız. Ya da daha uygun WiFi irtibatı istediğiniz yere takarsınız, internet sinyalleri elektrik kablolarınızdan geçer. Mesh WiFi sistemleri de bir öbür seçenektir.

5️⃣ WiFi frekans kanalını değiştirin

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 5 2.4GHz bandı 11, 5GHz bandı 45 kanala ayrılır. Birden fazla modem, en uygun kanalı sizin için otomatik olarak seçer lakin bazen elle değiştirmeniz gerekir. Siz ve komşularınız 2.4GHz bandında birebir kanalı kullanıyorsanız bu internet suratınızı etkileyebilir. En âlâ WiFi kanalını bulmak için, Windows’ta NetSpot üzere program kullanabilir, Mac’te Kablosuz Ağ Tanıları özelliğinden faydalanabilirsiniz. Kablosuz ağınızı en güzel kanala ayarlamak için modem arayüzüne giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra WiFi ayarlarından bant kanalını değiştirebilirsiniz.

6️⃣ Modem yazılımını güncelleyin

Modem, internet servis sağlayıcınız tarafından verildiyse, muhtemelen yazılımı yenidir. Fakat modemi kendiniz aldıysanız, güncellemeleri denetim etmenizde yarar var. Modemin de yazılımı vardır ve üreticisi, hudut bozucu yanlışları ortadan kaldıran, güvenlik açıklarını kapatan güncellemeler yayınlar.  Yazılımı şimdiki tutmak, performans ve güvenlik için büyük önceliktir. Birçok yeni modemde otomatik yazılım güncelleme özelliği var. Modem arayüzüne girip otomatik güncellemelerin açık olup olmadığını bakın.

7️⃣ Gereksiz ilişkileri kesin

Bant genişliğiniz azalıyorsa, kullanılmayan tüm aygıtların irtibatını kesmeniz gereki. Ağınıza bağlı tüm aygıtların kullanımda olduğundan emin olmalısınız. Gerekli olmayan aygıtların ilişkisini kesmenin en süratli yolu, WiFi şifresini değiştirmek ve modemi tekrar başlatmaktır. Bu süreçten sonra kullanmakta olduğunuz her aygıtta yeni parola ile ağınıza tekrar giriş yapmanız gerekecek. Bu prosedür, telefonun art planda güncelleme indirmesi üzere tüm gereksiz ilişkileri sonlandırır.

Telefonda internet hızlandırma 📲

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 7 Yavaş internet suratı rahatsız edicidir; internette gezinme ve görüntü izleme tecrübesini olumsuz tesirler. Temasınız e-posta gönderemeyecek, tweet atamayacak derecede yavaşlayabilir. Taşınabilir internet suratını etkileyen birçok faktör vardır; Pozisyon, saat, ağ tıkanıklığı vs. Her vakit WiFi kapsama alanında olmak mümkün değildir. Telefonu tekrar başlatmak yahut uçak moduna alıp açmak da işe yaramayabilir. Pekala, Samsung, Xiaomi ve öbür Android telefonda internet hızlandırma yolu nedir?

Telefonda internet suratı nasıl artırılır adım adım görelim 👇🏻

 1. Önbelleği temizleyin.
 2. Arka planda çalışan uygulamaları kapatın.
 3. Uygulamalar için otomatik güncellemeleri kapatın.
 4. Farklı tarayıcı ve lite uygulamaları kullanın.
 5. Ağ ayarlarını sıfırlayın.
 6. DNS değiştirme uygulamalarını kullanın.

En yeterli internet hızlandırıcı programlar ⬆️

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 9 En âlâ internet hızlandırıcı programlar, günümüzde PC ve laptoplar için epeyce gerekli hale geldi. Çevrimiçi dünyada neredeyse her şey internet üzerinde gerçekleştiğinden, beşerler her zamankinden daha fazla internet verisi tüketiyor. Çok tüketim nedeniyle, internet tıkanıklığı meydana gelir, bu da internetin yavaşlamasına neden olur. Neyse ki interneti hızlandırma programları var. İşte Windows için en âlâ internet hızlandırma programları 🔽
 • Auslogics BoostSpeed Free
 • Ashampoo Internet Accelerator
 • Advanced SystemCare Ultimate
 • NetSpot
 • NetOptimizer

İnternet neden yavaşlar ❓

Şinasi Kaya: İnternet Hızlandırma Nasıl Yapılır? En Güzel 5 Internet Hızlandırıcı 11 İnternet yavaşlaması, çalışan çok fazla program, bilgisayarınızla modem ortasında çok fazla uzaklığın olması, birden fazla aygıtın tıpkı ağa bağlanması, berbat hedefli yazılım dahil olmak üzere bir dizi sıkıntıdan kaynaklanabilir. İşte yavaş internet temasının esas nedenleri 👇🏻
 • Bant genişliğinizi tüketen programlar yahut cihazlar
 • Cihazınız ile modem (router) ortasında çok fazla ara yahut duvar olması
 • Eski şoförler yahut modem yazılımı
 • Çok fazla önbellek verisi
 • Kırık yahut arızalı Ethernet kablosu

Yavaş indirme suratları, web sitelerinin epey yavaş açılması yahut hiç açılmaması, online oyunlarda gecikme, görüntünün duraksayarak ilerlemesi, tüm bunlar yavaş internet kontağının belirtileridir. Ağınızı, WiFi ağınızı, Ethernet irtibatınızı optimize ederek, modem ayarları ile uğraşmadan meskendeki internet hızlandırma talihine sahipsiniz. Pekala, evde internet nasıl hızlandırılır? İnterneti hızlandırmanıza yardımcı olacak ipuçları ile birlikte en tanınan internet hızlandırıcı programlar burada.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Trend Yazılar

Son Yorumlar