Pazartesi, Mayıs 23, 2022
Google search engine
Ana SayfaBilimJaguar Land Rover ve NVIDIA'dan otonom araçlar için iş birliği

Jaguar Land Rover ve NVIDIA’dan otonom araçlar için iş birliği

İnanç Can Çekmez: Jaguar Land Rover ve NVIDIA'dan otonom araçlar için iş birliği 1

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörlüğünü üstlendiği Jaguar ve Land Rover, “Reimagine” stratejisinin parçası olarak lider teknoloji firması NVIDIA ile iş birliği yaptı. Kalite, teknoloji ve sürdürülebilirlikte yeni ölçütler belirlemek için çok önemli bir adım olan bu stratejik ortaklıkla Jaguar ve Land Rover markaları, müşterilerine otonom sürüş ile yapay zekâ destekli hizmetler sunacak. 

Sürdürülebilirlik ve elektrikli mobiliteyi odak noktasına alan Jaguar Land Rover, NVIDIA ile gerçekleştirdiği birlikteliğin ilk sonuçlarını 2025 yılında almayı hedefliyor.

NVIDIA DRIVETM yazılımının tanımlı olduğu platform üzerine inşa edilecek yeni Jaguar ve Land Rover araçları; geniş aktif güvenlik sistemi, otonom sürüş ve otomatik park etme özelliklerinin yanı sıra sürücü destek sistemlerini de sunmaya başlayacak. Sistem, araç içinde sürücü ve yolcu izlemeye ek olarak araç içi ortamın gelişmiş görselleştirmesini de üstün yapay zekâ özellikleriyle bünyesinde barındıracak. 

Volkswagen, Huawei’nin otonom sürüş bölümünü satın alabilir

3 sa. önce eklendi

Reimagine stratejisiyle kalıcı bir sürdürülebilirlik hedefleyen Jaguar Land Rover, bağlantılı hizmetler ve veri merkezli ekosistemin oluşturulmasını odağına alacak. Bu yeni iş birliği ile birlikte Jaguar ve Land Rover araçlarında kullanılacak bilgisayar destekli sistem, NVIDIA DRIVE HyperionTM tabanlı DRIVE OrinTM olarak tanımlanıyor.

İnanç Can Çekmez: Jaguar Land Rover ve NVIDIA'dan otonom araçlar için iş birliği 2

Sistem kapsamındaki DRIVE AV ve DRIVE IX yazılımları aracın emniyet, güvenlik ve ağ sistemlerini kontrol edecek. DRIVE OrinTM aracın yapay zekâ beyni olarak Jaguar Land Rover İşletim Sistemini çalıştırırken Drive HyperionTM ise merkezi sinir sistemi niteliğinde bir görev üstleniyor olacak. 

NVIDIA ve Jaguar Land Rover ortaklığı tüm bu öncü teknolojik gelişmelere ek olarak AI tabanlı yazılımları geliştirmek için de çalışacak. NVIDIA DGXTM ve gerçek zamanlı fiziksel simülasyon olan NVIDIA OmniverseTM üzerine kurulu DRIVE Sim yazılımı, kurum içi geliştirilen veri merkezi çözümlerinden en üst seviyede yararlanacak. Jaguar Land Rover’ın yazılım tanımlı özellikleri ve uçtan uca doğrulama mimarisi araçlara kablosuz olarak yazılım güncelleme imkânı sunacak. 

İngiliz markanın geleceğine ışık tutması için oluşturulan yeni stratejisi Reimagine, elektrifikasyon, bağlantılı hizmetler, veri merkezi ve otonom sürüş teknolojilerinin tamamını kapsayan yeni bir yaklaşım olarak tanımlanıyor. 2,5 milyar sterlin bütçeye sahip bu strateji doğrultusunda Jaguar Land Rover, 2039 yılına kadar tedarik zincirinden, ürünlerine ve operasyonlarına kadar tüm alanlarda karbon nötr olmayı amaçlıyor.

  • Anasayfa
  • Popüler Bilim
  • Otomobil Teknolojileri Haberleri
  • Jaguar Land Rover ve NVIDIA’dan otonom araçlar için iş birliği

Kaynak:  Donanimhaber

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

Trend Yazılar

Son Yorumlar